Debatt

Debatt: Enda en molbohistorie fra Forsvaret

Pensjonistene som tidligere utførte arbeidet til Statens avtalte og rimelige pensjonistlønn leies nå inn via vikarbyråer, skriver Einar Ebbesen.

Illustrasjonsfoto: Berit Roald / NTB scanpix
Dette er et debattinnlegg som gir uttrykk for skribentens holdninger og meninger. Du kan sende inn debattinnlegg til debatt@dagsavisen.no.

Av: Einar Ebbesen, Kommandør (P)

For noen år siden hørte vi om etableringen av Forsvarsbygg og virkningene av at det ble innført husleie for alle Forsvarets bygg. Med knappe tildelinger ble resultatet at biler og materiell ble stående ute, hvor de rustet ned, mens garasjene sto tomme fordi avdelingene ikke hadde penger til å betale leien.

Nå har nok en molbohistorie dukket opp. Gjennom en årrekke har Forsvaret, i likhet med resten av statsforvaltningen, hatt mulighet til å engasjere alderspensjonister på såkalte «pensjonistvilkår». For pensjonistene innebærer dette at man beholder pensjonen fra Statens Pensjonskasse samtidig som man utbetales en godtgjørelse på knappe 200 kroner (før skatt) per arbeidet time. Dette har vært oppfattet som en god ordning helt i tråd med dagens uttalte seniorpolitikk og ønske om lengst mulig deltakelse i arbeidslivet. Likeledes har de forskjellige organisasjonene på denne måten, til en rimelig kostnad, kunnet få løst en rekke oppgaver som ikke har fordret fulle stillingsbrøker eller vært av sporadisk karakter.

Innenfor etaten Forsvaret har nå byråkratene i Forsvarsstaben i Oslo besluttet at ordningen skal opphøre for Forsvarets personell. Dette til tross for at ordningen er besluttet av regjeringen og at den er ønsket både av de lokale arbeidsgiverne og av seniorene som på denne måten fremdeles kan bidra med sin kompetanse. Hva skjer så? Jo, behovet for sporadisk arbeidskraft eller deltidsstillinger er fremdeles til stede. Pensjonistene som tidligere utførte arbeidet til Statens avtalte og rimelige pensjonistlønn leies nå inn via vikarbyråer, som for eksempel Manpower. Arbeidsoppgavene er de samme, pensjonistene er de samme og lønnen de mottar er den samme. Forskjellen er at Forsvaret betaler 50 prosent mer. Differansen går rett i lommen på vikarbyrået. Selv byråkratene i Oslo er fornøyde – «pensjonistavtalene» er tilsynelatende avviklet.

En liten historie fra dagens Forsvar – i molbolandet Norge!

Powered by Labrador CMS