Johannes Høsflot Klæbo ble tidenes yngste individuelle gullvinner i herrelangrenn.

"Norge Rundt" leverte OL-medaljene

Hvilke deler av landet skaffet flest OL-medaljer. Og hvilke fylker endte med null gull? Her er oversikten.

Av Adrian Richvoldsen

Trøndelag fylke hanket inn 16 medaljer under de nylige avsluttede vinterlekene i Pyeongchang. Det gjør det nye fylket til det mestvinnende i OL-Norge.

I sorteringen av alle de ulike utøverne til Norge under Pyeongchang-OL er det lagt størst vekt på hvor de har vokst opp og er oppfostret. 

Derfor kan klubbnavn i noen tilfeller avvike fra fylke, og det er ikke alle utøverne som er plassert i verken det fylket de ble født i eller det fylket utøveren bedriver sin idrett i per dags dato.

Trøndelag – 16 medaljer (medaljer i parentes):

Marit Bjørgen, Rognes IL (5): Gull på 30 km klassisk langrenn, sølv på skiathlon og bronse på 10 km fri. Gull på stafett og bronse på lagsprint.

Johannes Høsflot Klæbo, Byåsen IL (3): Gull på langrennssprinten, gull med Norge på stafett og gull på lagsprint.

Emil Hegle Svendsen, Trondhjems SSK (3): Bronse på 15 km skiskyting, sølv på stafett og blandet stafett.

Didrik Tønseth, Byåsen IL (1): Gull på stafetten i langrenn.

Jan Schmid, Sjetne IL (1): Sølv på stafetten i kombinert

Jørgen Graabak, Byåsen IL (1): Sølv på stafetten i kombinert.

Andreas Stjernen, Sprova IL (1): Gull i laghopp.

Kristin Skaslien, født i Trondheim og tidligere medlem av Oppdal curlingklubb (1): Bronse i mixed double, curling.

Akershus – 13 medaljer:

Ragnhild Haga, Åsen IL (2): Gull på 10 km langrenn, gull på stafetten.

Maiken Caspersen Falla, Gjerdrum IL (2): Sølv på langrennssprinten og bronse på lagsprinten.

Tiril Eckhoff, Fossum IL (2): Bronse på 12,5 km fellesstart skiskyting, sølv på blandet stafett.

Hans Christer Holund, Nittedal/SFK Lyn (1): Bronse på skiathlon, langrenn.

Aksel Lund Svindal, Nero Alpin (1): Gull i utfor.

Henrik Kristoffersen, Rælingen Skiklubb (1): Sølv i storslalåm.

Kristin Lysdahl, Bærums Skiklub (1): Bronse i lagkonkurranse alpint.

Leif-Kristian Nestvold Haugen, Lommedalen IL (1): Bronse i lagkonkurranse alpint.

Jonathan Nordbotten, Ingierkollen Rustad Slalomklubb (1): Bronse i lagkonkurranse alpint.

Espen Andersen, Lommedalen IL (1): Sølv på stafetten i kombinert.

Oslo – 9 medaljer:

Simen Hegstad Krüger, SFK Lyn (3): Gull på skiathlon og stafetten, sølv på 15 km langrenn.

Martin Johnsrud Sundby, Røa IL (3): Gull på stafetten og lagsprint, sølv på skiathlon langrenn.

Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Heming (1): Gull på langrennsstafetten.

Jarl Magnus Riiber, Heming (1): Sølv på stafetten i kombinert.

Magnus Nedregotten, Oslo/Oppdal Curlingklubb (1): Bronse i mixed double, curling.

Oppland – 8 medaljer:

Robert Johansson, Søre Ål IL (3): Gull i laghopp, bronse i normal bakke og stor bakke.

Kjetil Jansrud, Peer Gynt AK (2): Sølv i utfor og bronse i super-G.

Ingvild Flugstad Østberg, Gjøvik SK (1): Gull på langrennsstafetten.

Maren Lundby, Kolbukameratene (1): Gull i normal bakke.

Maren Skjøld, Gjøvik SK (1): Bronse i lagkonkurranse alpint.

Hordaland – 5 medaljer:

Håvard Lorentzen, Fana IL (2): Gull på 500 meter skøyter og sølv på 1000 meter.

Sverre Lunde Pedersen, Fana IL (2): Gull på lagtempo og bronse på 5000 meter skøyter.

Sindre Henriksen, Fana IL (1): Gull på lagtempo skøyter.

Aust-Agder – 4 medaljer:

Marte Olsbu, Froland IL (2): Sølv på skiskyttersprinten og sølv på blandet stafett.

Simen Spieler Nilsen, Arendal Skøiteklubb (1): Gull på lagtempo skøyter.

Lars Helge Birkeland, Birkenes IL (1): Sølv på skiskytterstafetten.

Møre og Romsdal – 4 medaljer:

Ragnhild Mowinckel, Sportsklubben Rival (2): Sølv i utfor og storslalåm.

Nina Haver-Løseth, Spjelkavik IL (1): Bronse i lagkonkurranse alpint.

Sebastian Foss Solevåg, Spjelkavik IL (1): Bronse i lagkonkurranse alpint.

Sogn og Fjordane – 4 medaljer:

Johannes Thingnes Bø, Markane IL (3): Gull på normaldistanse skiskyting, sølv på stafett og blandet stafett.

Tarjei Bø, Markane IL (1): Sølv på skiskytterstafetten.

Buskerud – 3 medaljer:

Håvard Bøkko, Hol IL (1): Gull på lagtempo skøyter.

Daniel-André Tande, Kongsberg IF (1): Gull i laghopp.

Øystein Bråten, Torpo IL (1): Gull i fristil, slopestyle.

Troms – 2 medalje:

Johann André Forfang, Tromsø Skiklub (2): Gull i laghopp og sølv i normal bakke.

Fylker som ikke hadde representanter som tok OL-medalje:

Hedmark

Østfold

Vestfold

Telemark

Vest-Agder

Rogaland

Nordland

Finnmark

(NTB)