Ingvaldsen måtte enten bli blant de to beste i sitt semifinaleheat eller notere en av de to beste øvrige tidene for å ta seg til finale i den franske hovedstaden. Nordmannen røk imidlertid ut etter å ha blitt nummer sju i det første heatet.
– Jeg kjente meg egentlig bedre i dag enn jeg gjorde under forsøket. På oppløpet blir jeg litt tom, og det er kjipt å se de andre dra fra, sa Ingvaldsen til NRK.
– Det er litt blandede følelser. Det har vært en del trøbbel denne sesongen, så jeg forventet ikke noe annet nå. Jeg føler jeg skulle vært på et annet nivå, men jeg prøver å tenke at jeg fortsatt er ung.
I fjor tok 21-åringen seg til VM-finale. Tirsdag var han langt unna å gjenta bedriften i OL.
– Stemmer ikke
– Jeg synes ikke det har stemt teknisk for Håvard i år. Jeg synes han maser, og han fullfører steget sitt litt dårlig, sa NRKs ekspert Vebjørn Rodal.
Quincy Hall fra USA vant Ingvaldsens heat på 43,95. Belgiske Alexander Doom fikk strekk i siste sving og stoppet opp, men nordmannen ble slått av alle de andre i heatet.
21-åringen booket plass i semifinalen ved å bli nummer tre i sitt forsøksheat søndag. Han avverget dermed en tur i oppsamlingsheat med seks hundredeler.
– Det var deilig, topp tre var målet. Nå slipper jeg en ekstrarunde i morgen også, så jeg er veldig fornøyd, sa han til NTB og andre norske medier.
Les også: Her er OL-gullvinner Markus Rooth tilbake på norsk jord
Ikke i nærheten
Ingvaldsen gjorde seg for alvor bemerket i friidrettssirkuset da han i fjor satte norsk rekord på distansen med 44,39. Det skjedde i forsøket under VM i Budapest, der 21-åringen tok en råsterk 6.-plass i finalen.
I årets EM i Roma greide han ikke å ta seg til finale på distansen.
– Jeg er ikke nærheten av der jeg vil være. Jeg får fortsette å trene, og så kommer det et OL senere som er enda viktigere. Jeg får prøve å komme i form til da. Jeg er så klart skuffet, sa han til NTB etter den mislykkede kvalifiseringen i Roma.
Les også: Fullt program OL i Paris, dag for dag, time for time