Nyheter

– Teknologiske løsninger styrer byutvikling

I dag arrangeres konferansen My Smart City på Hall Toll. Satsingen innen smart by og smarte hjem kan ifølge Kristin Reitan Husebø i Greater Stavanger skape nye arbeidsplasser.

Kristin Reitan Husebø, administrerende direktør i Greater Stavanger, ser fram til dagens konferanse. Hun gleder seg særlig til foredraget som holdes av Shahzad Rana, som er teknologidirektør for Microsoft Norge. Han skal snakke om teknologi i den smarte byen. Foto: Roy Storvik

Tekst: Eigil Kloster Osmundsen

– Jeg mener absolutt at innovasjon og ny teknologi til smarte byer kan skape nye arbeidsplasser. Dette er et stort område med mange utfordringer, som kan løses ved hjelp av ny teknologi. Et eksempel er innen velferdssektoren, hvor vi i vår region har en klynge som skaper nye produkter og løsninger for sunn og aktiv aldring, sier Kristin Reitan Husebø, administrerende direktør i Greater Stavanger, til RA.

LES OGSÅ: Framtidens husholdningsstrøm:«Tesla-teknologi»

En «smart by» har en framtidsrettet og velfungerende infrastruktur med tjenester og tekniske løsninger. Det sentrale er ifølge Husebø utvikling av ny teknologi, gjerne i kombinasjon mellom tradisjonelle, teknologiske løsninger og digitale funksjoner.

– Dagens arrangement vil være med på å legge til rette for innovasjon ved at vi skaper en møteplass der vi viser fram gode eksempler og hvilke muligheter smarte byer kan innebære. Vi ønsker at dette skal gi inspirasjon til å utvikle teknologi på nye måter og skape flere arbeidsplasser, sier hun videre.

Nye løsninger

– Dersom Stavanger skal henge med i byutviklingen, handler det om å få fram nye teknologiske løsninger, slik at stadig flere funksjoner kan skje automatisk og styres mer effektivt. Det lokale næringslivet må være åpne for innovative innkjøp framover, sier Husebø.

Hun understreker viktigheten av at deltakerne kan få et inntrykk av allerede eksisterende initiativer.

– Når de påmeldte går hjem i dag, ønsker vi at de skal se noen av produkt- og forretningsmulighetene som ligger innen smarte byer og være inspirert til å bidra til en utvikling, sier Husebø videre.

LES OGSÅ: Diskuterer digital læring

Den forventede oppslutningen var på omtrent 50 personer. Nå er over 100 personer klare for å høre på de ulike foredragene.

– Det er virkelig inspirerende at så mange personer deltar. Dette er over all forventning, avslutter Husebø.

Følg RA på Facebook og Twitter!

Mer fra Dagsavisen