Stavanger

Stavanger-overtall i Statoil

Fem av ni Statoil-toppsjefer er Stavanger-baserte i selskapets nye ledelsesstruktur.

Statoil-sjef Helge Lund.

Rune Bjørnson, Jon Arnt Jacobsen, Gunnar Myrebøe og Helga Nes vil fra januar 2011 fratre de nåværende posisjoner i konsernledelsen.

Inn kommer Torgrim Reitan fra Norge, Tove Stuhr Sjøblom som er statsborger i Norge og Canada, og britene Tim Dodson og John Knight i tillegg til amerikaneren Bill Maloney.

Konsernsjef Helge Lund vil fra 1. januar 2011 råde over Statoils nye organisasjonsstruktur og konsernledelse. Under konsernsjefen vil hele fem av ni Statoil-toppsjefer være basert i Stavanger.

Utvikling og produksjon Norge, konserndirektør Øystein Michelsen, basert i Stavanger.

Markedsføring, prosessering og fornybar energi, konserndirektør Eldar Sætre, basert i Stavanger

Teknologi, prosjekter og boring, konserndirektør Margareth Øvrum, basert i Stavanger

Økonomi og finans, konserndirektør og CFO Torgrim Reitan, basert i Stavanger

Konsernstaber, konserndirektør og CSO Tove Stuhr Sjøblom, basert i Stavanger.

Utvikling og produksjon internasjonalt, konserndirektør Peter Mellbye, basert i Oslo.

Utvikling og produksjon Nord-Amerika, konserndirektør Bill Maloney, basert i Houston

Leting, konserndirektør Tim Dodson, basert i Oslo

Global strategi og forretningsutvikling, konserndirektør John Knight, basert i London

- En bredere og mer global forretningsvirksomhet er en viktig drivkraft bak de endringene vi gjør. Den nye konsernstrukturen styrker implementeringen av vår globale vekststrategi og gir økt effektivitet gjennom en forenklet organisasjonsstruktur. Parallelt tilpasser vi organisasjonen til en framtid med en mer moden norsk sokkel og de store muligheten dette skaper for Statoil, sier konsernsjef Helge Lund i en børsmelding.

Det er varslet pressekonferanse om endringene senere i dag på Forus. Helge Lund har meldt sin ankomst.

Mer fra Dagsavisen