GOL (Dagsavisen): 15 prosent av den norske arbeidsstokken er innvandrere. Likevel er store deler av fagbevegelsen blendahvit.
Forskningsinstitusjonen Fafo har forsøkt å finne svar på hvorfor.
– Vi vet at innvandrere blir medlemmer, men de blir sjelden blir tillitsvalgte og så å si aldri tillitsvalgte, redegjorde Inger Marie Hagen i Fafo.
En ser også at de som er tillitsvalgte taper konkurransen om vervene om bedriften går gjennom en omstilling.
LES OGSÅ: Ap: Ingen skal dø på jobben
Det er mange antakelser om hvorfor innvandrerne er underrepresentert i fagbevegelsen, men Fafo har funnet to klare indikasjoner.
- Mangel på språkkunnskaper, spesielt stammespråket innen fagbevegelsen med sine tariffbegreper.
- Mangel på kunnskap om den norske modellen, der trepartssamarbeidet står sentralt.
Men kanskje det viktigste poenget er at innvandrerne i liten grad blir spurt om å bli tillitsvalgte. Leder av NTL-ungdom Sahar Azari mener en bør snakke mer med innvandrerne, ikke bare om dem.
– Spør om de vil bli tillitsvalgte, og om de ikke vil bli det, spør hvorfor, sier Azari.