Nyheter

Når angsten endelig slipper taket

- På det verste kunne jeg ikke gå i postkassen en gang. Nå har ikke angsten herredømme over meg lenger, sier Marit Granheim.

Vi er på besøk hjemme hos Granheim på Rolvsøy. Der er også lederen av Angstringen i Fredrikstad, Vivi Helgesen.
Begge har erfaringer å øse av når det kommer til emnet angst. En folkelidelse som rammer en stor del av befolkningen, men som fortsatt blir sett på som tabu og omspunnet med mystikk.
Granheim er en av de heldige som har kjempet seg ut etter at angsten satte store begrensninger i livet hennes gjennom 20 år.
Også Helgesen er blitt langt bedre, selv om hun har en vei å gå ennå.
Trygg
- Jeg har ikke tall på alle gangene jeg sprang ut fra Østfoldhallen etter et angstanfall. Jeg hyperventilerte, og kom meg ut så fort som mulig. Det eneste stedet jeg følte meg trygg var hjemme, forteller Granheim.
I etterkant lurer hun på om det ikke var en dødsangst hun slet med. Redselen for å svime av eller dø var alltid til stede når hun var utenfor huset.
Bare det å gå en tur i postkassa ble for mye. Mange ganger snudde hun halvveis og løp hjem.
- Jeg hadde en avtale med den tidligere naboen min om at hvis jeg gjorde en spesiell bevegelse måtte de stikke over. Da turte jeg ikke være alene lenger, sier hun.
Holdt ut
- Det er fullstendig irrasjonelt når en tenker tilbake. Jeg var livende redd for å svime av, selv om jeg til dags dato aldri har gjort det, sier hun.
I dag kan hun le av mye av det som plaget henne før.
- Jeg kan ikke forstå hvordan min nærmeste familie holdt ut med meg. Nå sier de at de har fått tilbake den gamle Marit igjen.
- Jeg spurte mannen min hvordan det var å ha en kone uten angst. Da svarte han at han merket det på kontoen at jeg har begynt å gå i butikker igjen.
Selve omslaget for hennes del var da hun turte å sette seg inn i bilen og ta med barnebarnet til Gamlebyen for å se på endene.
- Jeg måtte bare ringe for å fortelle det da det skjedde. Gjett hvor jeg er nå, sa jeg.
Både Granheim og Helgesen er med i Angstringen i Fredrikstad.
Rulletrapp
Vivi Helgesen kan den dag i dag datofeste det første angstanfallet. Hun visste hva som skjedde den gang for 22 år siden.
- Jeg var på Domus og stod i rulletrappen da det kom over meg. Der og da visste jeg ikke hvordan jeg skulle komme meg hjem, sier hun.
Symptomer som de får når angsten kommer over dem kan være svimmelhet, hjerteklapp, nummenhet, de blir visne i armer og ben, får synsforstyrrelser og en følelse av å oppleve verden rundt seg som på film.
Dette er bare noen av de typiske symptomene som gjelder for angstlidelser.
Også åndedrettsbevsvær, muskelspenninger i brystet og kvalme kan være typiske symptomer på angst.
Har du angst?
- Min angst er nå veldig forskjellig fra det Marit slet med. Min er nok veldig sosialt rettet. Jeg har vært selvutslettende flink. Var et typisk «flink barn» fra starten av. Skulle klare alt, og dette har igjen ført til at jeg sliter meg helt ut. Jeg er en slags kontrollfreak som bruker alle energi i å være på jobb. Jeg vet at mange sliter med dette, sier Helgesen.
Til og med hennes nærmeste har reagert da hun fortalte om sykdommen. Jøss, har du angst, sa mange.
- For meg er det viktig å erkjenne at angsten ikke er meg, sier hun videre.
I dag er hun sykmeldt fra jobben. For første gang på lenge føler hun at hun er ærlig mot seg selv, og tør være borte.
Selvhelp
- Vi vil anbefale alle å ta kontakt med Angstringen som holder til hos Frivillighetssentralen. Der kan de som sliter med angst være med i en selvhjelpsgruppe. Dette kan være et godt supplement til det offentlige hjelpeapparatet som psykologer og psykiatere, sier den.

Mer fra Dagsavisen