Mat og drikke

Gode Fèlsina-kjøp

Toscana-produsenten Fèlsina er mest kjent for sine toppviner, men leverer også kjempebra kvalitet når det gjelder de rimeligere vinene.

Dagsavisen anmelder

Det var først i siste halvdel av 1970-tallet at Toscana-produsenten Fèlsina fikk sving på sakene etter at de startet opp med å lage vin i 1966. I dag regnes de som en av Italias og Toscanas beste produsenter og er mest kjent for sine kostbare toppviner som Fontalloro, Rancia og Colonia.

I tillegg lager Fèlsina to veldig bra og rimelige chiantier som begge er inne på polets basisutvalg – og som begge er fryktelig gode kjøp. Chianti Classico 2022 kommer fra Fèlsinas eiendom i Castelnuovo Berardenga, mens Castello di Farnetella, som ble kjøpt opp av Fèlsina i 1981, ligger i Chianti Colli Senesi litt sørøst for Chianti Classico.

Burgunder, både rød og hvit, har blitt svært dyrt de siste årene, men heldigvis finnes det unntak – og produsenten Lequin-Colin leverer to viner med skyhøy kvalitet med tanke på prisen. Bourgogne Cote d’Or kommer fra Lequin-Colins vinmarker i sentralburgund, mens Domaine des Crêts er Francois Lequin og Matthieu Ponsons prosjekt i Mâcon, der vinen har fått 12 måneders fatlagring. Begge er knallbra hvite billigburgundere som smaker langt dyrere enn hva de faktisk koster, og begge er inne på polets basisutvalg.

---

6

VIN

3327501 Castello di Farnetella Chianti Colli Senesi 2022 (Toscana, Italia) kr 176,90 (85 poeng) (BA)

3327501

Har nokså lys rødlilla farge og lukter av kirsebær sammen med urter, lær og noe fat. Er middels fyldig og smaker av syrlige kirsebær sammen med urter, krydder og litt fat. Har litt tannin og veldig bra syre i avslutningen.

---

---

6

VIN

3465401 Fèlsina Berardenga Chianti Classico 2022 (Toscana, Italia) kr 234,90 (87 poeng) (BA)

3465401

Har middels kraftig rødlilla farge og lukter av mørke og modne kirsebær sammen med blomst, urter og forsiktig fatpreg. Har nokså bra fylde og smaker av syrlige bær, urter og noe fat før den avslutter med noe tannin og super syre.

---

---

6

VIN

4907201 Lequin-Colin Bourgogne Cote d’Or Chardonnay 2022 (Burgund, Frankrike) kr 269,90 (88 poeng) (BA)

4907201

Har nokså lys gulfarge og lukter av sitrus, eple, tropisk frukt sammen med forsiktig fatpreg. Har middels fylde og smaker av eple og sitrus sammen med fint integrert fatpreg og bra syre i avslutningen.

---

---

6

VIN

7690101 Dom. des Crêts Mâcon-Chardonnay L’échenault de Serre 2022 (Burgund, Frankrike) kr 259,90 (88 poeng) (BA)

7690101

Har nokså kraftig gulgrønn farge og lukter av eple og sitrus sammen med forsiktig fatpreg. Har bra konsentrasjon og smaker av sitrus, eple og tropisk frukt sammen med smør, nøtt, mineraler og fat før den avslutter med knallbra syre.

---

Ukens anbefaling:

---

6

VIN

2071201 Abbazia di Novacella Kerner 2023 (Trentino-Alto Adige, Italia) kr 219,70 (87 poeng) (BA)

2071201 Abbazia di Novacella Kerner 2023 (Trentino-Alto Adige, Italia) kr 219,70 (87 poeng) (BA)

Abbazia di Novacella er et augustinerkloster som ligger litt nord for Dolomittene i Italia. Her har de laget vin siden 1142 og er en av de eldste vinprodusentene i verden. Denne varianten er laget av druesorten kerner – som er en krysning mellom trollinger og riesling. Har lys gulfarge og lukter av tropisk frukt og lyse blomster. Er nokså lett i smaken der det går i sitrus, tropisk frukt, urter og litt krydder før den avslutter med nydelig syre. En super vin til sushi og litt spicy asiatisk mat.