Sport

Sunderland til opprykksfinale mot Sheffield United – avgjorde på overtid

Sunderland er klar for opprykksfinale mot Sheffield United om Premier League-plass. Dan Ballard utlignet til 1-1 mot Coventry på overtid i 2. ekstraomgang.

Daniel Ballard (5) scorer målet som sendte Sunderland til opprykksfinale på bekostning av Coventry. Foto: Owen Humphreys, PA via AP / NTB
Daniel Ballard (5) scorer målet som sendte Sunderland til opprykksfinale på bekostning av Coventry.
Publisert Sist oppdatert

Leo Hjelde var nettopp byttet inn for Sunderland og forberedte seg sikkert til å ta straffespark, men så tok Enzo Le Fée hjørnespark fra venstre for Sunderland, og midtstopper Ballard nikket ballen i mål via tverrliggeren borte i krysset.

Dermed endte det 3-2 sammenlagt til hjemmelaget.

Frank Lampards Coventry-lag sto overfor en stor oppgave etter 1-2-tap i hjemmekampen, men laget var best helt fra start på fullsatte Stadium of Light. Det var fortjent da Ephron Mason-Clarke i det 76. minutt scoret for bortelaget og utlignet til 2-2 sammenlagt.

Milan van Ewijk kom til innlegg fra høyre. Ballen gikk over Haji Wright, som var i duell med Ballard, men bak ham var Mason-Clarke våken. Han kom seg foran Trai Hume og bredsidet ballen i mål på volley.

Coventry-press

Det var Coventry som etter scoringen presset på og var nær et vinnermål. På overtid fikk Wright ballen på hodet fem meter fra mål, men nikket utenfor.

Coventry fortsatte å presse i første ekstraomgang, men Sunderland samlet seg og kom til flere muligheter i den andre. To minutter på overtid kom målet som sendte hjemmefansen til himmels.

24. mai spilles opprykksfinalen på Wembley i London. Den kampen omtales gjerne som den mest lukrative i fotballverden, ut fra hvor stor den økonomiske forskjellen er mellom spill i Premier League og Championship.

Vil ha nummer 87

Coventry var i Premier League forrige gang i 2001. Siden har klubben vært helt nede på nivå fire i det engelske seriesystemet, så sent som i 2018.

Sunderland er engelsk seriemester seks ganger, men forrige gang var helt tilbake i 1936. Klubben har spilt til sammen 86 sesonger på øverste nivå, men har ikke vært i Premier League siden 2017.

Favoritt i finalen er Sheffield United, som tok en klar 3.-plass i mesterskapsserien ti poeng bak opprykksduoen Leeds og Burnley. Yorkshire-klubben prøver å rykke rett opp igjen etter nedrykket i fjor, og Bristol City ble knust 6-0 sammenlagt i semifinalen.


Powered by Labrador CMS