Marit Bjørgen i aksjon under NM på Gåsbu. Hun sto over helgens renn i Planica.

Bjørgen går generalprøven i neste års VM-løyper

Marit Bjørgen bryter av høydetreningen og legger generalprøven før OL til neste ås VM-løyper i Seefeld i Østerrike.

Av Geir Andreassen

Også Johannes Høsflot Klæbo planlegger å gå verdenscuprennene i Seefeld til helgen. Det blir en test av neste års VM-løyper.

Det er sprint fri teknikk og 10/15 km fellesstart i fri teknikk i «prøve-VM». Neste år arrangeres ski-VM i Seefeld, og den kommende verdenscuphelgen blir en viktig generalprøve for arrangøren i Østerrike.

Les også: Seier på alle fronter. https://www.dagsavisen.no/sport/seier-pa-alle-fronter-1.1088316

Landslagssjef Vidar Løfshus prioriterer OL-uttatte utøvere, men noen flere får også sjansen til å måle krefter med verdenseliten i den siste verdenscuphelgen før OL.

Tiril Udnes Weng, Sindre Bjørnestad Skar og Johannes Høsflot Klæbo har personlige plasser til rennene i Seefeld.

Det var en stund tvilsomt om Klæbo, som gikk inn til seier på den klassiske sprinten i Planica og tok annenplassen på 15 km klassisk søndag, skulle gå i Seefeld.

Marit Bjørgen og Ingvild Flugstad Østberg sto over rennene i Slovenia, men er nå tilbake for fullt, og begge skal gå søndagens 10 km fellesstart i fri teknikk. (NTB)

Norges Skiforbund har tatt ut følgende utøvere til kommende helgs verdenscuprenn i langrenn i Seefeld, Østerrike:

Menn, sprint fri teknikk:

Even Northug (Strindheim), Finn Hågen Krogh (Tverrelvdalen), Martin Johnsrud Sundby (Røa), Sondre Turvoll Fossli (Hokksund), Eirik Brandsdal (Kjelsås), Emil Iversen (Varden Meråker), Johannes Høsflot Klæbo (Byåsen) og Sindre Bjørnestad Skar (Bærums Verk og Hauger).

15 km fri teknikk, fellesstart:

Simen Hegstad Krüger (Lyn), Hans Christer Holund (Lyn), Didrik Tønseth (Byåsen), Iversen, Sundby, Krogh, Klæbo og Skar.

Kvinner, sprint fri teknikk:

Maiken Caspersen Falla (Gjerdrum), Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Heming), Mari Eide (Øystre Slidre), Kathrine Harsem (Varden Meråker), Heidi Weng (BU), Silje Øyre Slind (Oppdal), Tiril Udnes Weng (Nes).

10 km fri teknikk, fellesstart:

Marit Bjørgen (Rognes), Ingvild Flugstad Østberg (Gjøvik), Ragnhild Haga (Åsen), Falla, Jacobsen og H. Weng.