Sport

Tårevåt Shiffrin etter sin 100. verdenscupseier: – Så takknemlig

Mikaela Shiffrin slo knallhardt tilbake etter lørdagens fiasko da hun kjørte inn til sin 100. verdenscupseier i søndagens slalåmrenn i Sestriere.

Alpinlegenden sikret den historiske milepælen med 61 hundredeler ned til kroatiske Zrinka Ljutic på 2.-plass. Lagvenninne Paula Moltzan ble nummer tre.

Shiffrin var allerede den mestvinnende alpinisten. Lagvenninne Lindsey Vonn er nærmest med 82 seire, mens Annemarie Moser-Pröll følger med 62 triumfer på 3.-plass. På herresiden er Ingemar Stenmark mestvinnende med 86 toppnoteringer.

– Alle har vært så snille og så støttende. Alle lagvenninnene, konkurrentene og trenerne. Jeg er så takknemlig. Tusen takk, sa en gråtkvalt Shiffrin i seiersintervjuet.

– Det er veldig spesielt å dele pallen med lagvenninnen min, Paula. Jeg pushet på og klarte det. Jeg hadde ikke trodd det. I dag måtte mye gå rett vei for meg, fortsatte hun.

Seieren var også Shiffrins 155. pallplass, noe som gjør at hun også tangerer Stenmark som den med flest pallplasseringer i verdenscupen.

Etterlengtet seier

Den amerikanske superstjernen hadde et godt utgangspunkt da hun ledet med ni hundredeler ned til Ljutic etter første omgang.

I finaleomgangen innfridde hun til forventningene og kjørte inn til sin 100. triumf, en seier hun har jaktet siden november i fjor. Da falt hun imidlertid på hjemmebane i Killington, noe som førte til et lengre skadeavbrekk.

Shiffrin valgte også å stå over VM-storslalåmen ettersom hun slet mentalt etter krasjen i Killington.

Fredag gjorde hun storslalåmcomeback med en 25.-plass, mens hun for første gang siden 2012 ikke klarte å kvalifisere seg til andre omgang lørdag.

Passerte Stenmark

Shiffrin tok sin første verdenscupseier som 17-åring i Åre i 2012. I mars i fjor ble hun tidenes mestvinnende alpinist i verdenscupen da hun tok sin 87. enkeltseier og passerte den svenske legenden Stenmark.

I alt er det blitt 63 seirer i slalåm, 22 i storslalåm, 5 i super-G, 5 i parallellslalåm, 4 i utfor og 1 i kombinasjon. Hun har i tillegg vunnet verdenscupen sammenlagt fem ganger.

Shiffrin, som er forlovet med den norske alpinstjernen Aleksander Aamodt Kilde, har også samlet imponerende 18 OL- og VM-medaljer så langt i sin innholdsrike karriere.

Norsk skuffelse

Mina Fürst Holtmann var eneste norske i finalen og lå som nummer 12 etter første omgang. Dessverre fikk hun det ikke til å stemme i andre omgang heller og endte på 15.-plass.

Thea Louise Stjernesund og Andrine Mårstøl klarte ikke å ta seg videre da de endte som nummer 46 og 55.

Lørdag ble også en skuffende dag for de norske teknikkdamene da Stjernesund ble beste norske på 9.-plass i storslalåmrennet. Fredag vartet 28-åringen riktignok opp med en knallsterk 3.-plass.

Mer fra Dagsavisen