Sport

Guardiola: Forventer høringssvar innen en måned på økonomiske anklager

Pep Guardiola mener Manchester City snart vil få svar på høringen om de 115 påståtte bruddene på Premier Leagues økonomiske regler.

Manchester City har i lang tid kjempet mot anklagene om brudd på Premier Leagues økonomiregler. Saken er blitt behandlet i en høring av et uavhengig panel, og klubben venter på dommen.

Ingen har sagt noe om når en beslutning vil bli tatt, men det var vært en bred forventning om at resultatet av høringen vil komme i løpet av de nærmeste månedene.

Før FA-cupmøte mot Leyton Orient fikk den spanske City-manageren Guardiola spørsmål om hvorvidt Citys rekordinvesteringer i januarvinduet er trigget av at klubben kan bli rammet av et overgangsforbud.

– Om én måned tror jeg det vil være en dom og en straff. Etter det vil vi få se min mening om hva som har skjedd så langt, sa Guardiola ifølge BBC.

Dyr storhandel

City har hentet inn fem forsterkninger i løpet av januar for til sammen 180 millioner pund, tilsvarende 2,5 milliarder kroner.

Bortsett fra Chelsea (275 millioner pund i 2023) har ingen andre i fotballen brukt så mye penger på vinterkjøp.

Guardiola benektet at det var noe mer bak enn bare å styrke et lag som har slitt betydelig i forhold til tidligere sesonger.

Manchester City ligger på 5.-plass med 15 poeng opp til Liverpool på tabelltopp. Guardiola argumenterte for at City har gått med overskudd de siste tre sesongene og brukt minst i netto av topp seks lagene i Premier League siste fem årene.

– Mine ord vil ikke overbevise folk. Jeg vet at med denne klubben er det alltid «bare pengene», sier han.

Les også: Manchester City utklasset alle på overgangsmarkedet – sjekk tallene

Omfattende anklager

City ble i februar i 2023 anklaget for 115 brudd på Premier Leagues økonomiske regler i perioden 2009 til 2018. Blant beskyldningene er at klubben overrapporterte sponsorinntekter og inngikk ulovlige sponsoravtaler.

I tillegg til de påståtte overrapporterte sponsorinntektene er City også anklaget for å ha gitt tidligere manager Roberto Mancini dobbel lønn i det skjulte. Andre punkter går ut på at klubben ikke har samarbeidet og vært et hinder i etterforskningen.

City benekter ethvert brudd og insisterte på at det må legges fram en «omfattende samling av ugjendrivelige bevis» for å dømme dem.

Siden City ble kjøpt opp av Sheikh Mansours Abu Dhabi United Group i 2008, har klubben vunnet åtte Premier League-titler, en Champions League-triumf og FA-cupen tre ganger, seks ligacup-titler, den europeiske supercupen og klubb-VM.

Massiv poengtrekk og nedrykk har vært andre mulige straffer, som har blitt nevnt om City ikke frifinnes.

Les også: Høringen for å avgjøre Manchester Citys fremtid i gang – anklaget for 115 brudd

Mer fra Dagsavisen