Sport

Skeid prøver og feiler med et mer offensivt spill: – Må finne balansen

Selv om det ble fem baklengs og noen personlige feil også mot VIF, er Skeid-trener Vilde Rislaa fornøyd med progresjonen og arbeidet med å gjøre laget mer offensive.

VALLHALL (Dagsavisen): I forrige sesong var det et bunnsolid forsvar som la grunnlaget for Skeids opprykk fra PostNord-ligaen. Det skal fortsatt være en bærebjelke i årets Skeid-lag, men denne oppkjøringen handler mer om å finne balansepunktet for å skape mer også offensivt.

– Obosligaen stiller helt andre krav enn det PostNord-ligaen gjør, så vi må klare å tilpasse oss det spillet vi møter der i større grad. I PostNord-ligaen handler det om å ikke slippe inn mål, men i Obosligaen må du produsere en hel del mer selv. Det handler mer om å ta de overgangene du får når du kommer deg rettvendt, og produsere mål og sjanser på de mulighetene du får, sier Skeid-trener Vilde Mollestad Rislaa og fortsetter:

– Kravene er annerledes, og derfor må vi tenke litt annerledes i treningsarbeidet vårt. Likevel kommer du til å se en gjeng som jobber for å unngå å slippe inn mål i sesongen som kommer også. De får ikke lov til å hvile noe der, da vi må fortsette å holde oppe det defensive, men vi må klare begge deler. Det handler om å videreutvikle vårt eget spill, legger Skeid-treneren.

Les flere saker om Skeid her

Jobber med det offensive

Etter at laget møtte Lillestrøm tidligere i uken, var det Vålerenga som var motstander for Skeid lørdag. Det er knallhard motstand for et nyopprykket Skeid-lag, men selv om det endte med 5-2-tap for VIF og tap også for Lillestrøm, er Rislaa fornøyd med progresjonen laget viser.

– I den første omgang har vi 38 skikkelige gode minutter, der vi jobber bra med de tingene vi må bli bedre på. Den første scoringa kommer på en tellefeil, der vi har én spiller ute av posisjon. Da er Vålerenga såpass gode at de scorer på det, men alle visste i pausen hva vi bommet på, og da må vi bare slutte å gjøre det. Så enkelt er det, sier Rislaa og fortsetter:

– Jeg synes vi skaper ganske mye, og er bedre i frispillinga i dag enn mot LSK. Vi klarer oftere å spille VIF lave, og det er gledelig å se. Så spiller vi på litt for høy risiko noen ganger, vi vinner litt for sjeldent andreball, og vi blir litt nølende i duellene som jeg tenker er helt normalt når man møter et lag som Vålerenga. Det er mye i denne kampen som gir oss skikkelig bra læring, oppsummerer Rislaa.

Trener Vilde Rislaa var fornøyd med mye, men litt skuffet over duellspillet til Skeid i oppgjøret mot Vålerenga lørdag

Skeid-treneren mener de ikke har noen treninger å miste for å få på plass det nye de prøver å få til.

– Vi prøver å være mer offensive enn vi har vært tidligere, og jobber med å finne ut hvor det balansepunktet ligger. Hvor mange tør vi å angripe med, hvordan skal vi sette opp ulike kombinasjoner og hvordan skal vi frispille bakfra. Vi starter mye bedre i bakrom i dag enn for bare noen dager siden, og gjør ting som må prøves ut, feiles på, rettes opp og prøves på nytt. Vi må bruke tid på felt og bruke tid på video, og jeg tror summen av det utgjør en forskjell før sesongen, forteller hun.

Les også: Brajanac-dobbel da Vålerenga slo Skeid tross kraftig sluttspurt (+)

Bedre med læring enn slurv

At det ble nok et tap og fem nye baklengs etter de fire innslupne mot Lillestrøm tidligere i uka, bruker Skeid-treneren mindre tid på.

– Vi kunne gjort det enklere for oss selv ved å bare møte lag fra 2. divisjon og 3. divisjon og høvla over de, men jeg tenker at det ikke ligger så mye læring i det. I tillegg er det ganske enkelt, og hvis det er enkelt blir det kjedelig, og hvis det blir kjedelig blir det mer slurv og da lærer man ingenting, sier Rislaa.

Skeid fikk med seg to mål på tampen mot Vålerenga, da både Bendik Rise og Ousmane Toure tegnet seg på scoringslista

Etter en tellefeil på det første målet som ga VIF 1-0, var det en feil i oppspillingen bakfra som gjorde at Henrik Bjørdal til slutt kunne bredside inn 2-0. Det var litt sånn vi også så av Skeid i oppkjøringen forrige sesong, da det var mye prøving og feiling og mange enkle baklengsmål, før det ble tett i serien.

– Det er ganske enkelt å se hva vi bommer på når det kommer til scoringene imot, og egentlig er det bra at vi også blir straffet på det. Hvis du ikke blir straffet, lærer du ikke noe av det, da du må kjenne det på kroppen for å lære og gjøre justeringer, sier Rislaa og fortsetter:

– I PostNord-ligaen kunne du spille ballen opp i rom og ikke bli straffet for det. Det kan vi ikke nå lenger, og det må vi erfare og kjenne på kroppen. Dino (Sarotic) er 6-er og ikke stopper, og Luca spiller stopper for første gang på seniornivå i år. Jeg synes de gjør en sinnsykt god jobb bak der, men av og til vil en 18-åring gjøre en feilvurderng. Det er ikke krise, forteller Skeid-treneren.

Les også: Skeid velger tøff motstand i herdingen mot OBOS-ligaen (+)

Må luke bort feil

Høyland tok det heller ikke så tungt etter kamp, og mener det er god læring å møte et så godt lag.

– Vi møter et veldig godt lag, som gir oss en del gode erfaringer. Når vi gjør feil må vi lære av dem, og i denne fasen gjelder det å finne ut hvilke feil vi gjør, hvorfor vi gjør de feilene og luke dem bort. Hvis vi klarer det, tror jeg det skal bli bra det her, sier Høyland til Dagsavisen.

18-åringen minner om at det også på forsesongen i fjor var en del stygge resultater, før det ble betydelig bedre før sesongen startet.

– Vi møter et veldig godt lag, og får kjent på det nivået de har inne. Jeg synes vi henger godt med i store perioder, men slipper inn fem mål til slutt som er for mye. På litt samme måte som i fjor prøver vi å se hva som fungerere og ikke fungerer, før vi spisser det inn mot sesongstart, forteller unggutten.

Han får masse skryt av trener Rislaa, som synes Høyland fortsetter å ta store steg i midtforsvaret.

– Luca sa det selv etter baklengsmålet at han aldri skulle spilt (Filip) Stensland, men heller spilt den ut til Sully (Bojang) på siden. Det at han ser det på direkten og allerede i pausen sier det til meg gjør meg glad, for da skjer det ikke igjen når han kommer i en lignende situasjon, forteller Skeid-treneren.

Skeid-trener Vilde Mollestad Rislaa diskuterte mye med Luca Høyland på vei inn i garderoben etter første omgang

Les også: Prøvespiller scora for Skeid – vil ikke røpe om han får kontrakt (+)

Les også: Dette er Skeids treningskamper resten av oppkjøringen (+)

Mer fra Dagsavisen