Sport

Prøvespiller fikset årets første seier for Grorud etter snuoperasjon

(Mjøndalen – Grorud 1-2) Som mot Lyn var Grorud klart best etter pausen, men denne gang klarte Andreas Alreks menn også å utnytte overtaket og slo Mjøndalen etter en snuoperasjon.

Grorud åpnet sesongen med å tape 1-2 for Lyn i LSK-hallen forrige helg, der trener Andreas Alrek var spesielt fornøyd med hva laget presterte etter pause med mange unggutter på banen. Lørdag tok A-laget turen til Mjøndalen, etter at U21-laget hadde innledet Obos Supercup med 1-1 mot Oppsal på Trasop.

I et ordentlig friskt snøvær på Consto Arena, var det hvitkledde Mjøndalen som fikk kampens første store mulighet etter fem minutters spill. Skuddet fra ganske kloss hold ble imidlertid blokkert utenfor, før et par cornere ble kriget unna av Grorud.

Kvarteret var spilt da Bendik Brevik holdt på å sette ballen i eget mål, da han traff egen stolpe og fikk den tilbake i beina, da Mjøndalen hadde en ordentlig farlig sjanse. Men etter mye klabb og babb fikk Grorud klarert den unna og kjørt egen kontring som endte med at Mjøndalen-keeper måtte redde et skudd.

Les flere saker om lokalfotballen her

Conteh ga Mjøndalen ledelsen

Fem minutter før pause var det vertene som tok ledelsen, etter et hodestøt fra Alie Conteh. Mjøndalen-spissen gikk på et godt løp på tvers av Groruds stoppere og kom seg først på et innlegg, som gikk via en skulder og i en perfekt bue over keeper Lars Martin Kvarekvål.

Samme mann fikk en ny god mulighet like etter på nok et innlegg, men denne gang klarte han ikke styre headingen under tverrligger. Conteh holdt også på å sette inn et spektakulært brasseforsøk ti minutter før pause, da Grorud rotet det ordentlig til for seg selv i eget forsvar, men forsøket gikk i stolpen og ut. Dermed gikk lagene til pause på 1-0, der vertene fort kunne scoret flere mål.

– De første 20-25 minuttene henger vi ikke helt sammen, uten at jeg vet helt hva som er grunnen til det. Flere av spillerne virket litt av, og da kunne Mjøndalen scoret flere mål, så det er noe vi må ta tak i, forteller Grorud-trener Andreas Alrek etter kampen

Ti minutter etter hvilen kom Grorud til en enorm mulighet for å utligne, da Willian Pozo kom seg til innlegg fra høyrekanten. Inne foran mål luktet Luka Fajfric, som brukte kjempekreftene sine til å komme seg på ballen, men skuddet ble reddet av en mesterlig beinparade av Mjøndalens keeper.

Les også: Alrek jakter defensiv kontinuitet: – Langt bedre stemning i gruppa nå (+)

Khris utnyttet keepertabbe

Rundt timen var det på nytt duket for Pozo-show, da han snurret rundt med Mjøndalen-forsvaret både en, to og tre ganger. Kantspilleren valgte likevel å ikke skyte, men spille en ball ut på 16-meteren som endte i et skudd som landet i beina på Fajfric. Men også denne gang var Mjøndalen-keeperen fremme med en god beinparade på styringen fra Grorud-spissen.

Seks-sju minutter senere var det utrolig at Grorud ikke utlignet, da Luka Fajfric fikk nok en enorm mulighet. Denne gang var det et frispark som ble slått inn i feltet, og som ble stusset videre, før en Grorud-spiller skjøt på innsiden av stolpen. Fajfric var på returen, men satte den over fra kloss hold.

Grorud skulle imidlertid få sin fortjente utligning, da nykommer Otman Khris utnyttet en horribel keepertabbe fra Mjøndalen. Den tidligere Nordstrand-vingen snappet ballen foran en passiv keeper på et tilbakespill, og kunne med det spasere inn utligningen på åpent mål.

Les også: Lyn dro i land seieren mot et hardtkjempende Grorud i årets første kamp (+)

Åsland sikret seieren for Grorud

På samme måte som i forrige kamp mot Lyn hevet Grorud seg kraftig etter pausen også mot Mjøndalen, og der vertene hadde de fleste og beste sjansene før hvilen var det stikk motsatt de siste 45. Knappe ti minutter før slutt fikk Abel Tjomsland muligheten, men hans forsøk på lobb alene med keeper ble reddet.

Fem minutter før slutt kom den avgjørende scoringen, og som i forrige kamp scoret en prøvespiller for Grorud. Denne gang var det Preben Åsland som fikk ballen ute på kanten, og fra like utenfor 16-meteren fluktet han rett og slett bare ballen bort i motsatt kryss. Nydelig scoring av prøvespilleren fra Lokomotiv Oslo.

Flere scoringer ble det ikke, og dermed tok Grorud årets første seier. Den kom etter en sterk snuoperasjon mot et Mjøndalen-lag, som brukte hele fire spillere med drakt nummer 14 mot Grorud lørdag. Groruds neste treningskamp nå er borte mot Ull/Kisa, på Jessheim, lørdag 15. februar kl. 13.00.

– Jeg er fornøyd med at vi finner vårt spill igjen og dominerer etter de første 20 minuttene, og at vi skaper mange halvsjanser og store sjanser etter det. Vi er nødt til å jobbe videre med forsvaret, men det er gøy å se at vi er så gode i angrep til tross for at vi har jobbet såpass lite med det. Gøy å se gutta score mål, og krige for hverandre. Vi er i rute og på et fint sted til å være starten av februar, avslutter Alrek.

Les også: Dette er Groruds resterende treningskamper i vinter (+)

---

Kampfakta

Treningskamp, fotball

Mjøndalen – Grorud 1-2 (1-0)

Consto Arena

Mål: 1-0 Alie Conteh (26.), 1-1 Otman Khris (69.), 1-2 Preben Åsland (85.)

Grorud fra start (4-1-4-1): Lars Kvarekvål – Madhusan Sandrakumar, Bendik Brevik, Eirik Brennhaugen, Casper Myhren Fjeld – Danial Omar – Willian Pozo, Simen Hammershaug, Simen Beck, Jonas Rasen – Luka Fajfric.

Innbyttere: Noah Rychter, Abel Tjomsland, Otman Khris, Tollef Etholm, Magnus Lopez, Amani Dieu-Merci, Preben Åsland, Sebastian Pop.

---



Mer fra Dagsavisen