Sport

Molde og Tromsø vedtok VAR-motstand – fortsatt ja i Moss

Årsmøtene i Molde og Tromsø har bestemt seg for å jobbe imot VAR-teknologien i norsk toppfotball. Moss blir værende på ja-siden.

Vedtaket kom først i Tromsø og ble gjort med et klart flertall (47 mot 13) på klubbens ekstraordinære årsmøte.

Like etter ble det samme utfall i Molde. Ifølge Rbnett stemte 100 for å jobbe imot VAR, mens 75 ville ha videreføring.

Avstemningen i Moss viste at 36 stemte for å bevare videodømmingen i Eliteserien, mens 18 medlemmer ville vrake verktøyet. Det opplyser 1.-divisjonsklubbens styreleder Thorfinn Hansen til NTB.

Han forteller at det ble ampert underveis på årsmøtet, og styret truet med å trekke seg.

– Jeg opplevde egentlig diskusjonen som veldig god og ryddig lenge, men så kom det opp en situasjon hvor motforslaget hadde en formulering styret ikke kunne stå inne for, sier Hansen.

– Man ble oppfordret til å omformulere forslaget, men det skjedde ikke. Da ble det temperatur i forbindelse med det, legger han til.

I endring

Tromsø, Molde og Moss hadde alle vedtatt støtte til VAR på sine ordinære årsmøter i fjor. Gjennom høsten og vinteren har supportere fra en rekke klubber som fra før var nøytrale eller for VAR, tatt grep og samlet underskrifter for å tvinge fram ekstraordinære årsmøter.

Tirsdag ble det dessuten kjent at Bodø/Glimt-medlemmer har krevd ekstraordinært årsmøte i et forsøk på å omgjøre et nei-vedtak fra i fjor.

Tidligere i vinter har Fredrikstad og Ranheim stemt for VAR, mens Bryne og Sandefjord har stemt imot. Balansen har flyttet seg noe i retning VAR-motstand blant de 32 toppklubbene på herresiden.

Toppmøte

Senere i januar skal ytterligere klubber gi sine standpunkter. De vil danne utgangspunkt for VAR-diskusjonen som skal finne sted på et planlagt eiermøte i Norsk Toppfotball (NTF) 22. januar.

NTFs standpunkt vil deretter veie inn når styret i Norges Fotballforbund skal utarbeide sin innstilling til fotballtinget 1. og 2. mars. Der blir videodømming et tema.

---

VAR-standpunkter i norsk toppfotball

Slik stiller de 32 norske fotballklubbene på herresiden seg per nå til VAR-teknologien som brukes i Eliteserien:

Imot (15):

Bodø/Glimt, Brann, Bryne, HamKam, Molde, Rosenborg, Sandefjord, Strømsgodset, Tromsø, Vålerenga, Kongsvinger, Lillestrøm, Lyn, Stabæk, Start.

For/nøytral (15):

Fredrikstad, Haugesund, KFUM, Kristiansund, Sarpsborg, Viking, Egersund, Mjøndalen, Moss, Odd, Ranheim, Raufoss, Sogndal, Åsane, Aalesund.

Nye (2):

Hødd, Skeid.

En rekke klubber skal ha ekstraordinære årsmøter de kommende ukene der det skal stemmes over VAR-spørsmålet.

---

Les også: Derfor forlater de Arbeiderpartiet (+)

Les også: Fra «Spermageddon» til «Mission Impossible»: Disse filmene ser vi fram til i vår (+)

Les også: Se og Hør-redaktør: – Det er synd med Märtha og Durek (+)

Mer fra Dagsavisen