INTILITY ARENA (Dagsavisen): Som tidligere Lyn-spiller smakte det selvsagt ekstra godt for Frida Maanum å både score og slå Vålerenga 3–1 med sitt Arsenal-lag.
Men der stopper skadefryden. For Maanum tror Vålerenga har potensial i Europa.
– Det er klart Arsenal har helt andre ressurser enn norske klubber, men Vålerenga har en fundament med mange gode spillere. Jeg kjenner jo noen av dem via landslaget, sier Frida Maanum til Dagsavisen etter at Arsenals 3-1-seier var i havn torsdag kveld.
Sterke supportere
Neste uke skal laget spille om gruppeseieren mot Bayern München, begge lag er klare for kvartfinalene før den kampen.
Etter kampen i kulda på Intility tok hun seg god tid til å skrive autografer hos de nesten tusen Arsenal-supporterne som var på plass.
– De følger oss i tynt og tykt uansett hvor vi spiller. Det er veldig fascinerende, sier hun.
Hun står i intervjusonen sammen med landslagsvenninne Karina Sævik, som viste mest muskler i Vålerenga.
Må være effektive
VIF-spissen presset høyt og var en trussel mot Arsenal-forsvaret. Hun kan bli Vålerengas neste eksport.
– Det vet jeg ikke noe om, men jeg synes ikke nivået er høyere enn at dette er noe vi kan matche. Men vi må ha uttelling, sier Sævik til Dagsavisen.
Hun har skrevet ny kontrakt med Vålerenga, så kommer det et tilbud blir det også inntekter for VIF.
– Jeg tror vi vil ha Karina hos oss i flere sesonger, men det er faktisk ikke mange spisser i verden jeg heller ville hatt. Hun har spisskompetanse og et internasjonalt steg, sier VIF-trener Nils Lexerød til Dagsavisen.
Frida Maanum understreker at Arsenal var det klart beste laget, men håper Vålerenga kan få økonomiske muskler til å satse. Selv har hun kontrakt med Arsenal ut neste sesong.
– Nå er vi inne i en fin utvikling i Arsenal, vi er inne i en god periode og gleder oss til møtet med Bayern München i neste uke, avslutter hun.
Tvedten: – Flaut
Olaug Tvedten fikk kampens første store sjanse og ergrer seg over at hun ikke sendte VIF i ledelsen tidlig i kampen da Arsenal serverte VIF en gratissjanse.
– Det var flaut, sier Tvedten til Dagsavisen. – Jeg setter ballen svakt rett på keeper. Slike sjanser må vi ta, sier hun.
Da ble Tilde Lindwall Vålerengas målscorer og hun var faktisk centimeter fra å sette sin andre like etter.
– Det var en veldig stor opplevelse for meg å komme inn og score, sier Lindwall, som ikke har fått så mye spilletid i år.
– Hun har fremtiden foran seg. Vi vil få mye mer glede av henne neste år, sier Nils Lexerød.
Les også kommentar: Vålerenga taper og lærer