OL i Tokyo

OL i Tokyo, håndball dag for dag

For første gang i historien stiller Norge med to håndballag i OL-sluttspill. Tolv nasjoner fikk plass i hver klasse. Menn og kvinner spiller annenhver dag gjennom hele OL.

Norges Stine Bredal Oftedal i aksjon mot Angola.

Lagene er delt i to puljer, A og B, med seks lag i hver. De fire beste i hver pulje går videre til kvartfinaler. Norges lag med draktnumre nederst i saken. OL sendes på TV Norge, Eurosport Norge og Eurosport 1 lineært, mens alle kampene strømmes på discovery+. NRK har radiorettighetene og det meste sendes på NRK Sport. Her er hele kampprogrammet: (spilte kamper, se nederst i saken):

Søndag 8. august, finaler kvinner

04.00: Norge – Sverige 36-19

08.00: Russlands olympiske komité – Frankrike


Norges tropp, menn:

Målvakter: 30 Torbjørn Bergerud, SG Flensburg-Handewitt, 12 Kristian Sæverås, FC DHfK Leipzig.

Kantspillere: 19 Kristian Bjørnsen, HSG Wetzlar, 44 Kevin Maagerø Gulliksen, GWD Minden, 17 Magnus Jøndal, SG Flensburg-Handewitt

Bakspillere: 24 Christian O’Sullivan, SC Magdeburg, 5 Sander Sagosen, THW Kiel, 23 Gøran Johannessen, SG Flensburg-Handewitt (skadet, er ute av troppen), 10 Magnus Fredriksen, HSG Wetzlar, 27 Harald Reinkind, THW Kiel, 77 Magnus Abelvik Rød, SG Flensburg-Handewitt, 15 Kent Robin Tønnesen, Telekom Vezprem

Linjespillere: 8 Bjarte Myrhol, Skjern Håndbold, 11 Petter Øverby, HC Erlangen, 21 Magnus Gullerud, SC Magdeburg

Reserver standby i Japan under OL:

16 Espen Christensen, IFK Kristianstad, 6 Sebastian Barthold, Aalborg Håndbold, 28 Simen Holand Pettersen, Elverum Håndball

Av de 15 spillerne som står i hovedtroppen, kan 14 benyttes i kamper under OL. I tillegg er det mulig å bytte inn én utespiller fra reservelista i perioden fram mot kvartfinalen, og det kan byttes inn målvakt fra reservelista til og med finalen.

Norges tropp kvinner:

Målvakter: 12 Silje Solberg, Gyøri Audi ETO, 16 Katrine Lunde, Våg Håndball Elite

Kantspillere: 20 Marit Røsberg Jacobsen, Team Esbjerg, 23 Camilla Herrem, Sola HK, 24 Sanna Solberg-Isaksen, Team Esbjerg

Bakspillere: 2 Henny Ella Reistad, Team Esbjerg, 4 Veronica Kristiansen, Gyøri Audi ETO, 7 Stine R. Skogrand, Herning-Ikast Håndbold, 9 Nora Mørk, Våg Håndball Elite, 10 Stine Bredal Oftedal, Gyøri Audi ETO, 25 Kristine Breistøl, Team Esbjerg, 26 Marta Tomac, Våg Håndball Elite

Linjespillere: 5 Marit Malm Frafjord, Team Esbjerg, 13 Kari Brattset Dale, Gyøri Audi ETO, 34 Vilde Ingeborg Johansen, Herning-Ikast Håndbold.

Reserver standby i Japan under OL:

28 Rikke Granlund, Team Esbjerg, 3 Emilie Hegh Arntzen, Våg Håndball Elite, 11 Malin Aune, Våg Håndball Elite

Av de 15 spillerne som står i hovedtroppen, kan 14 benyttes i kamper under OL. I tillegg er det mulig å bytte inn én utespiller fra reservelista i perioden fram mot kvartfinalen, og det kan byttes inn målvakt fra reservelista til og med finalen.

SPILTE KAMPER:

Lørdag 24. juli, 1. runde menn

02.00: Norge - Brasil 27-24 (A)

04.00: Frankrike - Argentina 33-27 (A)

07.15: Sverige - Bahrain 32-32 (B)

09.15: Tyskland - Spania 27-28 (A)

12.30: Portugal - Egypt 31-37 (B)

14.30: Danmark - Japan 47-30 (B)


Søndag 25. juli, 1. runde kvinner

02.00: Nederland - Japan 32-21 (A)

04.00: Russlands OL-komite - Brasil 24-24 (B)

07.15: Montenegro - Angola 33-22 (A)

09.15: Norge - Sør-Korea 39-27 (A)

12.30: Spania - Sverige 24-31 (B)

14.30: Ungarn - Frankrike 29-30 (B)

Mandag 26. juli, 2. runde menn

02.00: Brasil - Frankrike 29-34 (A)

04.00: Argentina - Tyskland 25-33 (A)

07.15: Egypt - Danmark 27-32 (B)

09.15: Spania - Norge 28-27 (A)

12.30: Bahrain - Portugal 25-26 (B)

14.30: Japan - Sverige 26-28 (B)


Tirsdag 27. juli, 2. runde kvinner

02.00: Japan - Montenegro 29-26 (A)

04.00: Brasil - Ungarn 33-27 (B)

07.15: Sverige - Russlands OL-komite 36-24 (B)

09.15: Sør-Korea - Nederland 36-43 (A)

12.30: Angola - Norge 21-30 (A)

14.30: Frankrike - Spania 25-28 (B)

Onsdag 28. juli, 3. runde menn

02.00: Danmark - Bahrain B (31-21)

04.00: Sverige - Portugal B (29-28)

07.15: Japan - Egypt B (29-33)

09.15: Norge - Argentina A (27-23)

12.30: Brasil - Spania A (25-32)

14.30: Frankrike - Tyskland A (30-29)

Torsdag 29. juli, 3. runde kvinner

02.00: Nederland - Angola 37-28 (A)

04.00: Spania - Brasil 27-23 (B)

07.15: Japan - Sør-Korea 24-27 (A)

09.15: Montenegro - Norge 25-33 (A)

12.30: Ungarn - Russland OL-komite 31-38 (B)

14.30: Sverige - Frankrike 28-28 (B)

Fredag 30. juli, 4. runde menn

02.00: Argentina - Brasil 23-35 (A)

04.00: Bahrain - Japan 32-30 (B)

07.15: Frankrike - Spania 36-31 (A)

09.15: Sverige - Egypt B 22-27

12.30: Portugal - Danmark B 28-34

14.30: Tyskland - Norge A 28-23

Lørdag 31. juli, 4. runde kvinner

02.00: Angola - Japan 28-25 (A)

04.00: Montenegro - Sør-Korea 28-26 (A)

07.15: Russland OL-komite - Frankrike B 28-27

09.15: Brasil - Sverige B 31-34

12.30: Ungarn - Spania B 29-25

14.30: Norge - Nederland A 29-27


Søndag 1. august, 5. runde menn

02.00: Portugal - Japan 30-31 (B)

04.00: Egypt - Bahrain 30-20 (B)

07.15: Spania - Argentina A 36-27

09.15: Norge - Frankrike A 32-29

12.30: Tyskland - Brasil A 29-25

14.30: Danmark - Sverige B 30-33


Mandag 2. august, 5. runde kvinner

02.00: Sør-Korea - Angola 31-31 (A)

04.00: Frankrike - Brasil 29-22 (B)

07.15: Spania - Russland B 31-34

09.15: Ungarn - Sverige B 26-23

12.30: Nederland - Montenegro A 30-29

14.30: Norge - Japan A 37-25

Tirsdag 3. august, kvartfinaler menn

02.30: Frankrike - Bahrain 42-28

06.15: Sverige - Spania 33-34

10.00: Danmark - Norge 31-25

13.45: Tyskland - Egypt 26-31

Onsdag 4. august, kvartfinaler kvinner

02.30: Montenegro – Russlands olympiske komité 26-32.

06.15: Norge – Ungarn 26-22

10.00: Sverige – Sør-Korea 39-30

13.45: Frankrike – Nederland 32-22


Torsdag 5. august, semifinaler menn

10.00: Frankrike – Egypt 27-23

14.00: Spania – Danmark 23-27


Fredag 6. august, semifinaler kvinner

10.00: Sverige – Frankrike 27-29

14.00: Norge – Russlands olympiske komité 26-2


Lørdag 7. august, finaler menn

10.00: Egypt – Spania 31-33

14.00: Frankrike – Danmark 25-23



Reidar Sollie

Reidar Sollie

Sportssjef i Dagsavisen.

Pål Karstensen

Pål Karstensen

Frontsjef og journalist i sportsredaksjonen