Av: Torgny Hasås
Talerstolene 1. mai blir i år preget av at det er et snaut halvår igjen til kommunevalget. Talerstolene i de store byene er i stor grad forbeholdt kandidater til kommunevalget. Men Arbeiderpartiets nestleder Hadia Tajik skal holde hovedtalen i Bergen, LO-leder Hans-Christian Gabrielsen slipper til i Stavanger og Arbeiderparti-leder Jonas Gahr Støre skal til Kristiansand.
Lista er ikke komplett. Send inn beskjed om mangler og endringer.
Agder
Arendal: Roger Heimli
Eydham: Jonas Gahr Støre
Kristiansand: Jonas Gahr Støre
Vennesla: Jonas Gahr Støre
Akershus
Asker: Bjørnar Moxnes
Bærum: Mette Nord
Eidsvoll: Anette Trettebergstuen
Jessheim: Audun Lysbakken
Lillestrøm: Silje Josten Kjosbakken
Lørenskog: Mette Nord
Nesodden: Bjørnar Moxnes
Ås: Audun Lysbakken
Buskerud
Drammen: Monica Myrvold Berf, ordførerkandidat for Arbeiderpartiet
Kongsberg: Arne Nævra
Lier: Silje Kjellesvik Norheim, ordførerkandidat for Arbeiderpartiet
Nedre Eiker: Monica Myrvold Berf, ordførerkandidat for Arbeiderpartiet
Les også: Oslo Frp vil bruke 1. mai til bomaksjon
Finnmark
Alta: Kristina Hansen
Båtsfjord: Ragnhild Vassvik
Gamvik: Runar Sjåstad
Hammerfest: Lars Haltbrekken, Marianne Sivertsen Næss
Kirkenes: Lise Christoffersen, Kirsti Bergstø
Lebesby: Runar Sjåstad
Loppa: Geir Ove Bakken
Nordkapp: Tarjei J. Bech
Porsanger: Ulf Ballo
Tana: Ragnhild Vassvik
Vadsø: Helga Pedersen
Vardø: Kirsti Bergstø
Hedmark
Elverum: Audun Lysbakken
Hamar: Audun Lysbakken
Hordaland
Bergen: Hadia Tajik, nestleder i Arbeiderpartiet; Mikkel Grüner fra SV; Sofie Marhaug fra Rødt
Møre og Romsdal
Kristiansund: Martin Kolberg
Molde: Petter Eide
Volda: Mona Fagerås
Ørsta: Mona Fagerås
Ålesund: Arild Grande
Les også: Åttetimersdagen feirer hundre år, igjen
Nordland
Glomfjord: Trude Tinnlund
Leirfjord: Bjørnar Skjæran
Lofoten: Torgeir Knag Fylkesnes
Mo i Rana: Are Tomasgard
Mosjøen: Are Tomasgard
Sandnessjøen: Bjørnar Skjæran
Oppland
Gjøvik: Jørn Eggum
Lillehammer: Jørn Eggum
Jevnaker: Espen Barth Eide
Oslo
Raymond Johansen, byrådsleder og førstekandidat Oslo Arbeiderparti; Eivor Evenrud, førstekandidat for Rødt Oslo; Marianne Borgen, ordfører og førstekandidat for Oslo SV; Cristina Faciaben, internasjonal sekretær i den spanske fagbevegelsen CCOO; Rolf Ringdal, leder i Norsk Lokomotivmannsforbund
Rogaland
Haugesund: Solfrid Lerbrekk
Sandnes: Hans-Christian Gabrielsen
Stavanger: Hans-Christian Gabrielsen
Sogn og Fjordane
Aurland: Torbjørn Vereide
Bremanger: Ingrid Heggø, Frode Alfheim, Anne K. Førde
Eid: Siri Sandvik, Are Fagerlid
Fjaler: Leif Jarle Espedal
Florø: Frode Alfheim, Thea Lousie Esp, Ralf Johannesen
Førde: Helge Robert Midtbø, Asmund Bertelsen
Gloppen: Olve Fosse Fardal, Bjørn Martin Konneseth
Høyanger: Gerd-Liv Valla, Randi Aven
Leikanger: Kjetil Kvåle, Jon Håkon Odd
Luster: Nils P. Støyva, Sindre Hornes
Lærdal: Torbjørn Vereide
Måløy: Ola Teigen, Tove Lill Refvik Volle
Sogndal: Kjetil Kvåle, Marthe Hammer
Stryn: Siri Sandvik, Haldor Hove, Pulina Sitarz
Vik: Ørjan Myrmæl, Roy Stadheim
Årdal: Kjersti Stenseng, Hilmar Høl, Stephan Øren
Les også: – Stefan Löfven må si unnskyld til svenske arbeiderklasse-velgere
Svalbard
Longyearbyen: Trine Lise Sundnes
Telemark
Grenland: Lene Vågslid
Porsgrunn: Tobias Drevland Lund, leder i Rød Ungdom
Siljan: Jonas Gahr Støre
Skien: Tobias Drevland Lund, leder i Rød Ungdom
Troms
Tromsø: Linn Herning, leder i For Velferdsstaten; Erik Jørgensen, leder i Fagforbundet Tromsø kommune; Julie Wilhelmsen, leder i Fellesforbundet Nord-Hålogaland; Sindre Kielland, leder i Natur og Ungdom i Tromsø; Henriette Westrin, generalsekretær i Norsk Folkehjelp
Trøndelag
Frosta: Kirsti Leirtrø
Frøya/Hitra: Ellen H.Bergsrønning
Hemne: Ellen H. Bergsrønning
Holtålen: Trond Giske
Hommelvik: Peggy Hessen Følsvik
Inderøy: Kirsti Leirtrø
Kvål: Per Olav Hopsø
Leksvik: Kirsti Leirtrø
Levanger: Tore O. Sandvik
Malm: Åhren
Malvik: Amund Moholdt
Melhus: Geir Lippestad
Meråker: Vebjørn Gorseth
Midtre-Gauldal: Trond Giske
Namsos: Arnhild Holstad
Nærøysund: Amund Hellesø
Oppdal: Eva Kristin Hansen
Orkdal: Are Hilstad
Rennebu: Ola Øie
Rindal: Gunn Elin Høgli
Rissa: Jorodd Asphjell
Røros: Ingvild Kjerkol
Rørvik: Malin S. Buan
Røyrvik: May Britt Lagesen
Selbu: Vebjørn Gorseth
Skaun: Per Olav S. Hopsø
Snåsa: May Britt Lagesen
Steinkjer: Stein Erik Aalberg
Stjørdal: Jan Inge Kaspersen
Trondheim: Kristin Sæther, LO-sekretær
Verdal: Jan Davidsen
Ørland: Jorodd Asphjell
Åfjord: Jorodd Asphjell
Vestfold
Horten: Dag Terje Andersen, Kari Elisabeth Kaski
Tønsberg: Kari Elisabeth Kaski
Les også: LO og Frp forsøkte å forsones, men ble ikke enige
Østfold
Fredrikstad: Jon-Ivar Nygård
Halden: Benedikte Pryneid Hansen
Indre Østfold: Freddy Andre Øvstegård
Moss: Kristine Kallset
Sarpsborg: Terje Olsson
Skjeberg: Terje Olsson
Atomreaktoren på Kjeller
* Reaktoren på Kjeller i Akershus drives av Institutt for energiteknikk – IFE.
* IFE ble grunnlagt i 1948, og den nåværende reaktoren, som har fått navnet Jeep II, ble satt i drift i 1967.
* Reaktoren har hovedsakelig vært benyttet til grunnforskning i fysikk og til produksjon av legemidler.
* Tidligere lå det i tilknytning til reaktoren et deponi for brukt atombrensel, men dette ble senere flyttet til Himdalen.
* IFE skal på ideelt og samfunnsnyttig grunnlag drive forskning og utvikling innen energi- og petroleumssektoren, og ivareta nukleærteknologiske oppgaver for Norge.
* IFE fikk i desember konsesjon til å drive Jeep II-reaktoren i ti nye år fra 1. januar 2019.
* En sikkerhetsgjennomgang avdekket alvorlige skader på atomreaktoren. På torsdagens styremøte ble det vedtatt å stenge reaktoren.
* Norge har dermed ikke lenger noen atomreaktorer, ettersom IFEs styre alt i juni i fjor besluttet å legge ned virksomheten ved Haldenreaktoren.
(Kilde: NTB, IFE)