– I de store byene som Oslo og Bergen er testkøene lange, noen ganger over to timer. Folk får heller ikke tak i gratis hjemmetester, men må kjøpe selv på apotek. Der koster de fort 500 kroner for en pakke, så familiene må ut med ganske store summer, sier stortingsrepresentant for Rødt, Seher Aydar, til Dagsavisen.
Koronasmitten øker raskt i Norge om dagen, og hver uke settes det nå nye smitterekorder. Det har ført til at testkapasiteten er sprengt i flere av de store byene. I Oslo har det vært meldt om testkøer på flere timer på drop-in senterne. I mange kommuner deler de ut gratis hjemmetester til innbyggerne, men som Aftenposten meldte før helga er det nå i praksis tomt for selvtester.
Det har ført til at det en del steder, som i Oslo, har det blitt strenge kriterier for hvem som får gratis selvtester av kommunen. I hovedstaden er det kun nærkontakter av smittede som har fått SMS fra smittesporingsteamet i sin bydel som får gratis hjemmetest, bortsett fra enkelte grupper som helsepersonell og barn som massetestes på skolene.
Alternativet er dyre selvtester fra apotekene. Selv apotekene har hatt skrapa hyller i perioder i høst, og Apotekerforeningen sier de har solgt så mange som tre millioner tester i høst. Testene koster stort sett litt i underkant av 100 kroner per stykk, avhengig av hvor store pakker man kjøper.
Hold deg oppdatert. Få daglig nyhetsbrev fra Dagsavisen
Klasseskille
– Det er så dyrt for hurtigtester på apotekene at det blir en stor utgift for familiene. Det er ikke alle som har råd til det. Da må vi sørge for at kommunene har flere selvtester. Det kan ikke være sånn at det er om du har råd eller ikke som bestemmer om du faktisk får testet deg. Sånn er det i dag, sier Aydar i Rødt.
Hun frykter det skaper et ekstra klasseskille i helsevesenet når noen kan kjøpe seg trygghet gjennom en selvtest, mens andre må stå i lange køer eller bli hjemme. Det kan både føre til at folk lar vær å teste seg og potensielt sprer mer smitte, men det kan også bety at mange blir hjemme og går glipp av sosiale aktiviteter.

– En ting er julebord, men det er også en del ganske sentrale sosiale ting på denne tiden av året, særlig for barn og unge. Da er det avgjørende at man har tilgang til gratis testing. Det kan ikke være økonomien som avgjør om man kan være med på juleavslutning. Derfor er det viktig at distribusjonssenterne for gratis tester i kommunene ikke går tomme, og man må sørge for at testsentrene har god nok kapasitet, sier stortingsrepresentanten.
I Stortinget i forrige uke tok hun opp saken med helseminister Ingvild Kjerkol. Kjerkol sa at flere selvtester er på vei, og at Norge kommer til å motta 10 millioner slike i løpet av de neste ukene. Hun viste også til at kommunene har stor frihet til å disponere disse testene selv, innenfor en viss ramme satt av Helsedirektoratet.
– Det gjør at kommuner med større utbrudd prioriterer selvtester til jevnlig testing i skoler, mens andre kommuner prioriterer bruk til personer med luftfeissymptomer. Det gjør at selvtestene brukes så hensiktsmessig som mulig i den enkelte kommune, svarte helseministeren i Stortinget.
Samtidig understreket hun at det er stor etterspørsel etter selvtester på verdensbasis, og at Norge må sørge for at de testene vi har brukes mest mulig effektivt.
– Testkapasiteten er ikke uendelig. Selv om vi har god kapasitet i kommunene, og kommunene har vist at de raskt kan øke kapasiteten vil det med økende smittetrykk kunne være ventetid på tester. Det vil ikke være sånn dessverre at man kan forvente å få utdelt gratis selvtester ubegrenset. Det er viktig å være ærlig på, sa Kjerkol.
[ Det er krise i verdens vakreste juleby (+) ]
– Helt vilt
I forrige uke var det vanskelig å få tak i hjemmetester selv på apotekene. Hos Norges største apotekkjede, Apotek1, fikk flere og flere apoteker tomme hyller i forrige uke. Men nå lover pressesjef Silje Ensrud bedring.
– Det er litt deilig, for i dag fikk vi en leveranse fra grossisten, sier hun mandag.
Ensrud er ikke helt sikker på om de rekker å få ut tester til alle apotekene i løpet av dagen, men forteller at det nå kommer nye leveranser på hjemmetester flere ganger i uka. Og det trengs, for etterspørselen er enorm.

– Det har vært en ellevill pågang. Helt ekstremt stor. Vi har måtte si nei til kunder, og det har vært fortvilet, sier hun.
Nå kommer det leveranser av hjemmetester til apotekene hver morgen. Ensrud anbefaler for sikkerhets skyld å sjekke at det er tilgjengelige tester på nettbutikken før man oppsøker apoteket. Man skal jo helst ikke reise rundt helt unødvendig, i disse tider.
Hun forteller at i løpet av uka for to uker sida ble det solgt rundt 600.000 hjemmetester på apotekene. Apotek1 har omtrent halve markedet.
– Det er jo helt vilt. Det likner jo ikke noe annet, sier Ensrud.
[ Det finnes dem som ikke vil ta vaksinen. Og så finnes det dem som ikke får ta vaksinen. ]
– Bestill time
Mandag ettermiddag sendte Oslo kommune ut en pressemelding der de ber hovedstadens borgere som har behov for en koronatest om å bestille time på nett i stedet for å oppsøke en drop-in teststasjon. Dette for å få bukt med de lange testkøene mange har opplevd de siste ukene og månedene.
Dette gjøres av flere grunner. For det første vil det bidra til å redusere køen ved testsentrene da det vil være mer forutsigbar bemanning og hver ansatt vil bruke kortere tid per pasient da registrering er gjort på forhånd. For det andre vil dette skape mer forutsigbarhet og struktur i arbeidshverdagen til de ansatte som jobber med å fordele test-timer og teste innbyggere på testsentrene, skriver kommunen i pressemeldingen.
Teststedene på Grønland Torg, Mortensrud og Rommen vil fortsatt ha mulighet for drop-in koronatest.
[ – Nå må helsetjenestens balansekunstnere anerkjennes ]
Hold deg oppdatert. Få daglig nyhetsbrev fra Dagsavisen!