Oslo
Ytterligere 20–30 personer smittet etter julebordet – nærmer seg 100 totalt
Ytterligere 20–30 personer er registrert smittet av koronaviruset etter et julebord på en restaurant i Oslo i slutten av november. Det kommer i tillegg til de 60 som allerede er registrert smittet.

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Oppdatert med ytterligere 20-30 personer smittet fredag kveld
De smittede besøkte restauranten Louise Restaurant & Bar på Aker Brygge samtidig som det ble avholdt et julebord på restauranten. De kommer dermed i tillegg til de rundt 60 juleborddeltakerne som allerede er registrert smittet, melder NRK.
– Vi gikk ut med en oppfordring og ba alle som var på Louise fredag mellom klokken 22.30 og 3.00 om å teste seg, sier assisterende bydelsoverlege i Frogner, Tine Ravlo.
Hun sier at man fortsatt er i en tidlig fase.
– Vi kan vente at det vil komme flere positive prøver inn etter hvert, så vi må nok regne med at dette tallet stiger, sier hun
Til TV 2 sier hun at ti av de 20–30 smittede sannsynligvis er smittet av omikronvarianten.
I 16-tiden fredag bekreftet Oslo kommune at det var påvist tolv nye omikrontilfeller etter julebordet.
– Disse tolv er bekreftet smittet med omikronvarianten etter sekvensering av prøvene, opplyste Ravlo til NTB.
Dermed er totalt 13 tilfeller av omikron påvist etter julebordet.