Grunnlovsendringen som nå er vedtatt, innebærer at retten til å stemme i lokalvalg fratas tredjelandsborgere.
Nærmere 80.000 russere har permanent opphold i Estland, og det samme har rundt 60.000 andre, blant dem mange belarusere og statsløse.
Hittil har de kunnet stemme i lokalvalg, på lik linje med hvordan tredjelandsborgere i Norge kan stemme i norske kommunevalg.
Det bor bare rundt 1,3 millioner mennesker i den tidligere sovjetrepublikken Estland, som med stor uro har sett på Russlands invasjon av Ukraina.
– Dersom Russland hadde oppført seg fornuftig, var det ingen som ville ha tatt initiativ til dette, sier statsviteren Rein Toomla ved Johan Skytte-instituttet.
Lovforslaget er helt åpenbart rettet mot Russland, sier han.
– Russere som bor i Estland, blir ofre for det Russland har gjort, ikke som følge av noe de selv har gjort, sier han.
Les også: – Vi har vært fiskere så lenge jeg vet, i alle fall mer enn hundre år (+)
Les også: Carte Blanche «How Romantic»: En sjelden fysisk kraftanstrengelse (+)
Les også: Hedvig Montgomery: – Det lager problemer når foreldre snoker på barna sine (+)