Verden

Svensk politi: Motivet for masseskytingen er fortsatt uklart

Svensk politi jobber for fullt med å kartlegge motivet bak masseskytingen i Örebro, men varsler at det kan ta tid før de kan gi svar.

Politiet begynner å danne seg et bilde av den mistenkte gjerningsmannens bevegelser før skytingen tirsdag, men motivet er fortsatt uklart.

– Vi har ikke klart å finne et tydelig motiv, sa stabssjef Henrik Dahlström for Örebro-politiet på en pressekonferanse i den svenske byen søndag ettermiddag.

Han la til at de som var på jobb i politiet forrige tirsdag «aldri kommer til å glemme den dagen». Ti mennesker ble drept på voksenopplæringsskolen Campus Risbergska. Den antatte gjerningsmannen ble også funnet død inne på skolen.

Etterforskningsarbeidet tar tid ettersom det er et stort skoleområde. Ifølge Dahlström er det snakk om et område på 17.000 kvadratmeter.

Sample HTML block

250 avhørt

Fem dager etter masseskytingen har politiet gjennomført nærmere 250 avhør. Etterforskningsleder Anna Bergkvist sier til TT at det endelige antallet kan bli dobbelt så stort.

– Det kommer an på hvor etterforskningen tar oss. For eksempel hvilke personer han (gjerningsmannen) møtte før hendelsen – det kan hende det er flere vi må snakke med. Vi vet allerede at han var innskrevet på skolen, sier Bergkvist.

– Jeg kan ikke si om vi ender opp med 400, 500 eller mer enn 500 avhør. Det er faktisk helt umulig å si akkurat nå.

Det foreligger også «en ufattelig mengde» filmmateriale som skal analyseres som del av etterforskningen. Noen svar er kanskje klare til høsten, men det kan hende politiet ikke har alle svarene før i 2026, ifølge Bergkvist.

Politiets stabssjef Henrik Dahlström under pressetreffet i Örebro søndag kveld. Fem dager etter masseskytingen i byen, vet politiet fortsatt ikke hva som var motivet bak den tragiske hendelsen. Foto: Claudio Bresciani / TT / NTB

Politiet avverget vold

Svensk politi er sikre på at deres inntreden under masseskytingen tirsdag satte en stopper for videre vold.

– Det har vært en vanskelig uke, en uke med tristhet, men også en uke med besluttsomhet, sa stabssjef Dahlström under pressekonferansen søndag.

På spørsmål fra pressen sa stabssjefen at han ikke vet eller kan kommentere om det var en konflikt mellom gjerningspersonen, som var tidligere elev ved skolen, og skolen før hendelsen.

Politiet understreker at den pågående etterforskningen ikke er en etterforskning med tanke på å ta ut tiltale. Det er en etterforskning for å få svar på mange flere spørsmål.

– Vi ønsker å gi et bredere bilde av hvordan vi havnet i denne tragiske situasjonen i Örebro. Og prøve å forklare, hvis mulig, hvorfor. Det er viktig for samfunnet, for innbyggerne, å vite, sier Bergkvist.

Skoleskytingen på Campus Risbergska omtales som den verste masseskytingen i svensk historie.

Les også: Lisa Coopers skrekk-president er tilbake: – En farligere Donald Trump (+)

Les også: Nå sier eksperter stopp: – Tidlig skjermbruk truer barnas framtid (+)

Les også: Metoden som forbløffer: Denne fastlegen får folk til å gå på jobb

Mer fra Dagsavisen