– Donald Trump liker å inngå avtaler, og har en transaksjonsbasert og bilateral tilnærming i utenrikspolitikken som Norge kan dra nytte av. Vi har eksportvarer som vil være bra for USA som fisk, mineraler, metaller og en forsvarsindustri.
Det sier Frps partileder Sylvi Listhaug. Hun tror det kan være lurt å minnes på at Norge og USA har mange felles interesser, og peker på at Trump tidligere har snakket positivt om Norge.
– Trump har tidligere omtalt Norge i svært positive ordelag, og det bør vi prøve å utnytte. Frp mener det er viktig å fokusere på områder der vi har felles interesser, som sikkerhetspolitikk og energisamarbeid, for å styrke forholdet til USA under den nye administrasjonen, sier Listhaug.

Les også: USA-ekspert: – En allianse verken han eller Trump kommer utenom (+)
Varsler høy toll
Det er ikke rent få politiske endringer president Donald Trump har på agendaen før fire nye år i sjefsstolen. Økt toll på import til USA var en av Trumps viktigste valgkampsaker. Han argumenterte med at det kommer til å styrke USAs økonomi og redusere USAs avhengighet av varer produsert i utlandet.
Trump vil blant annet innføre 25 prosent toll på alle produkter som USA importerer fra nabolandene Canada og Mexico, samt mellom 10 og 200 prosent toll på produkter USA importerer fra Kina.
Utenrikspolitisk talsperson i SV, Ingrid Fiskaa, ser på det som sannsynlig at Donald Trump vil heve tollsatsene som varslet.
– Man vet aldri med Trump, men jeg tror at økning av tollsatser mot EU er noe han faktisk kommer til å gjøre. Heldigvis er ikke Norge med i EU, så her har vi muligheter til å unngå høyere toll.

Tollsatsene skal bestå inntil de tre landene hindrer narkotika, spesielt fentanyl, og migranter fra å ende opp i USA, uttalte Trump.
Frp-leder Sylvi Listhaug mener det er vanskelig å vite noe om hva Trump faktisk vil gjennomføre på tollområdet.
– Det er svært usikkert hva Donald Trump i praksis kommer til å gjøre på tollområdet. Vi må ivareta Norges interesser og sikre trygghet for våre innbyggere og norsk næringsliv. Frp mener at vi skal jobbe for å få til en frihandelsavtale med USA, som Norge har fått til med India, sier Listhaug.
Frp-lederen mener det vil være strategisk av Norge å tenke i direkte handel med USA, fremfor å gå gjennom EU.
– Det vil være lettere for et lite land som Norge å kunne få til en handelsavtale med 5,5 millioner innbyggere, enn for EU som har 450 millioner. Det blir også svært viktig å opprettholde det gode samarbeidet med Europa som er vårt desidert største marked. Vi legger til grunn at Norge, som har reddet EU gjennom energikrisen de siste årene, og som står for rundt 30 prosent av gassen EU forbruker, gir oss tilgang til markedet uten toll. Her har vi fellesinteresser som handelspartnere og som allierte i Nato, sier Listhaug.
Forberedt på store endringer
– Arbeiderpartiet er forberedt på at Trump ønsker å gjennomføre store handelspolitiske endringer. Vi jobber derfor for å verne om norske interesser, blant annet ved å fremheve hvordan norske investeringer og næringsliv skaper en hel rekke arbeidsplasser i USA. Overordnet er poenget at både USA og Norge er tjent med at det er et godt samarbeid mellom våre to land.
Det sier Åsmund Grøver Aukrust, utenrikspolitisk talsperson i Arbeiderpartiet til Dagsavisen.

Les også: Eksperten advarer: Ikke gå i denne kredittkort-fella (+)
– Vanskelig å se fordeler
– Hvilke fordeler kan det ha for Norge at Donald Trump nå skal styre verdens største økonomi i fire år, er det noe som skiller seg ut som spesielt viktig å samarbeide på?
– Det er vanskelig å se fordeler med Trump. Men vi må prøve å fortsette samarbeidet om handel og klima. Skal vi løse globale utfordringer, er internasjonalt samarbeid avgjørende. Norge vil trenge mye diplomatisk kløkt i årene som kommer, sier Fiskaa.
Utenrikspolitisk talsperson i Ap, Åsmund Aukrust mener det er en grunnleggende interesse for Norge å ha et godt samarbeid med USA.
– Det er i vår grunnleggende interesse å ha et godt samarbeid med USA på en rekke felt, ikke minst i sikkerhetspolitikken. At vår regjering har fått gjennomslag for den viktigste forsvarsplanen i moderne norsk historie og allerede økt forsvarsbudsjettene med 90 prosent, er et godt utgangspunkt for videre samarbeid, sier Aukrust til Dagsavisen.
Skal deporteres fra dag én
– Når immigrasjonsmyndighetene drar ut, vil de vite akkurat hvem de ser etter, og mer eller mindre akkurat hvor de skal finne dem.
Det sier Tom Homan, Trumps utnevnte «grense-tsar» eller leder for massedeportasjonene i et intervju til Fox News. Der sa han blant annet at Chicago ville være et slags «Ground Zero» for deportasjonene.
Tidlig i valgkampen meldte Trump at han ønsker å få deportert millioner av papirløse immigranter ut av USA.

– Hvordan stiller du deg til at en nær alliert av Norge ønsker å deportere 11 millioner mennesker ut av USA?
– Det vil være katastrofalt om han gjør alvor av dette. Deporteringen viser tydelig hvor usolidarisk og korttenkt Trump er. Nå er amerikansk økonomi avhengig av disse arbeidende immigrantene. Det gjenstår å se hvor mange han vil utvise og hvilke metoder han vil bruke, sier Fiskaa.
Frp er på sin side ikke like bekymret for Trumps varsler om massedeportasjoner.
– USA har, som alle andre land, en suveren rett til å sikre sine grenser og føre en innvandringspolitikk som ivaretar nasjonale interesser. Å returnere personer som oppholder seg ulovlig er et viktig spørsmål også i Europa og Norge, sier Listhaug.
Åsmund Aukrust i Ap sier det er store utfordringer med ulovlig innvandring i USA. Han mener det er forståelig at man ønsker å returnere de som oppholder seg ulovlig i USA.
– I USA er ulovlig innvandring et betydelig problem. For alle administrasjoner har dette vært viktig – og forståelig at de ønsker å returnere dem som oppholder seg ulovlig i landet. Dette må selvsagt skje i ordna former i henhold til internasjonal lov, sier Aukrust.
Les også: Nå sier eksperter stopp: – Tidlig skjermbruk truer barnas framtid (+)
Ukraina bekymrer
Krigen i Ukraina er et av områdene politikere verden over er særlig spent på hvordan Trumps politikk vil se ut. Trump har lenge hintet om at han ønsker en rask slutt på krigen som nå snart har vart i tre år.
– Er du bekymret for hvordan krigen i Ukraina vil bli påvirket om Trump faktisk følger opp lovnader om en hurtig slutt på krigen?
– Alle ønsker fred, og etter tre år med intens krig må vi håpe at forhandlinger kan føre fram. Men Ukraina trenger en rettferdig fred, og det avgjørende er hvilke vilkår en eventuell fredsavtale innebærer. Norge må stå fast på at Ukrainas territorium tilhører ukrainerne, og at landet trenger sikkerhetsgarantier. Det er ukrainerne selv som må ta stilling til hvordan en fredsavtale skal se ut, sier Fiskaa i SV.
Ifølge Bloomberg vurderer Trump-administrasjonen to alternativer: Å vise godvilje overfor Russland gjennom å lette på oljesanksjonene for å bane vei for en fredsavtale, eller motsatt: Å prøve å tvinge Russland i kne gjennom enda tøffere sanksjoner.
– Jeg registrerer at teamet rundt Trump de siste ukene har vært tydelige på at det minst vil ta flere måneder å få slutt på krigen, og at den innkommende administrasjonen vurderer flere ulike grep for å støtte Ukrainas frihetskamp. Her må vi alle være forberedt på å gjøre mer, slik at Ukraina kan avslutte krigen på sine vilkår. Et annet utfall vil kunne få svært alvorlige konsekvenser, både i Europa og andre steder i verden, sier Aukrust i Arbeiderpartiet.
Høyres utenrikspolitiske talsperson Ine Eriksen Søreide er på reise med utenriks- og forsvarskomiteen til Haag og København mandag. I et intervju til NTB i slutten av desember uttalte Søreide at hun tror Trumps uforutsigbarhet vil skape en ny dynamikk i en del av konfliktene i verden.

– Erfaringene fra sist, viste at han gjør ting som er uventet. Han er veldig opptatt av å avslutte kriger og få til avtaler. Det store spørsmålet blir jo på hvem sine premisser krigene avsluttes i så fall. Det blir veldig interessant å se hvordan det spiller seg ut, sier hun, og fortsetter:
– Alle disse landene som nå på ulike måter er involvert i krigen i Ukraina, er røde flagg for USA. Kombinasjonen av dem er veldig krevende for USA, fordi dette også kan få ringvirkninger for amerikanske interesser langt utenfor Europa, sier Eriksen Søreide til NTB.
Listhaug i Frp mener det viktigste er at USA bidrar til fred på ukrainske vilkår.
– Donald Trump har signalisert et ønske om en rask slutt på krigen i Ukraina, og dersom han lykkes med å forhandle fram en avtale, kan det være et viktig skritt mot fred og stabilitet i regionen. Ukraina må ha garantier som beskytter landets suverenitet og territorielle integritet, og som forhindrer fremtidig aggresjon fra Russland. Det er avgjørende at USA og andre allierte bidrar til å forhandle fram en løsning som sikrer rettferdighet og stabilitet, som skjer på ukrainske vilkår og som samtidig unngår å skape en presedens for at militær aggresjon belønnes, sier Listhaug.
Les også: Lars West Johnsen: Å kaste en statsminister nå er uansvarlig
EU blir enda viktigere
– Innenfor EØS-rammen gjelder en europeisk solidaritet, og den skal vi jobbe for å ivareta. Det må bety at vi ikke da blir rammet av tollsatser inn til EU, som er vårt viktigste område, primært, sier Jonas Gahr Støre (Ap) til NRKs Politisk kvarter mandag.
Statsministeren er spent på hva Donald Trump vil legge opp til i handelspolitikken, men er samtidig trygg på Norges posisjon i samarbeidet med EU.
– Vi er en partner de kan stole på. En partner de sier er deres beste venn. Men vi står opp for norske interesser, og vi kommer til å ta den diskusjonen med EU når det trengs, sier Støre til NRKs Nyhetsmorgen.
Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) er bekymret for at Norge havner i skvis dersom det skulle stramme seg til i handelspolitikken mellom EU og USA.

Norge er ikke med i EUs tollunion, og er dermed avhengig av EUs velvilje om det skulle oppstå handelskrig. Den gode nyheten er at det allerede er enighet med EU-kommisjonen og ledende EU-land, understreker utenriksministeren.
– Det er veldig mye som står på spill, mye mer enn folk kanskje skjønner, og dette griper rett inn i folks hverdag, sier Barth Eide til VG.
Les også: – Dette er viktig å kommunisere til foreldre med autistiske barn (+)
Les også: Barneekteskap: Slik skaffet hun seg pauser fra voldtektene (+)