Verden

Skiheis har kollapset i Spania – minst 30 skadet

En skiheis har kollapset i skianlegget Astún i Nord-Spania. Minst 30 personer er skadet, ifølge myndighetene.

Det er den spanske avisen Cope som melder om ulykken og som har snakket med helsepersonell.

Flere av de skadede er fraktet til sykehuset San Jorge i Huesca, ifølge avisen. Et stort antall luftambulanser og ambulanser er på vei til stedet.

Myndighetene i Aragón opplyser at minst 30 er skadet, men sier det foreløpig er for tidlig å si noe om hvor mange som er alvorlig skadet. Det er imidlertid ventet at antallet skadede kan stige.

Lokalavisen Aragón Noticias skriver imidlertid i en oppdatering i 13.20-tiden at tilstanden er veldig alvorlig for ni av de involverte, og at tilstanden er alvorlig for ytterligere åtte personer.

Pågår evakueringer

Det nøyaktige antallet skadede er foreløpig ikke kjent da det fremdeles pågår evakueringer i heisområdet.

Årsaken til skiheiskollapsen er foreløpig ikke kjent, men avisen El Mundo skriver at skiheisen kan ha kollapset som følge av problemer med stålvaieren.

Skianlegget har stengt som følge av ulykken, som skjedde lørdag ettermiddag, ifølge avisen El Español.

Moderne skianlegg

Presidenten i Aragón-regionen, Jorge Azcón, og Aragóns innenriksminister Bermúdez de Castro er på vei til ulykkesstedet, ifølge avisen. De var lørdag på ski i Formigal, kun en times kjøretur fra Astún.

Astún ligger i nærheten av byen Canfranc i Aragón i de vestlige Pyreneene, ikke langt fra grensen til Frankrike.

Skianlegget har 39 kilometer med merkede løyper og omtales som et av de mest moderne feriestedene i Pyreneene. Anlegget består av totalt seks stolheiser og sju skitrekk.

Les også: Hvorfor veiver du ryggsekken i ansiktet mitt inn på trikken?

Les også: – Folk tror du er hjerneskadd når du er litt annerledes i ansiktet

Les også: Filmen om «Ibelin» rører en hel verden til tårer (+)

Mer fra Dagsavisen