Verden

Russisk politiker advarer Biden mot å utløse verdenskrig

USA kan utløse verdenskrig med sin beslutning om å la Ukraina benytte langtrekkende amerikanske raketter mot mål i Russland, advarer russisk parlamentariker.

– Disse folkene, Bidens administrasjon, forsøker å trappe opp situasjonen til det maksimale mens de fortsatt sitter med makten, sier Marija Butina.

– Dersom en slik beslutning er tatt har jeg store forhåpninger til at Donald Trump vil omgjøre dette, for de risikerer seriøst å starte en tredje verdenskrig. Det er ikke i noens interesse, sier hun.

President Joe Biden har hittil nektet Ukraina å benytte langtrekkende amerikanske raketter mot mål i Russland, men anonyme kilder i Washington opplyste søndag til flere medier at han nå har åpnet for dette.

Marija Butina ble i 2018 dømt til 18 måneders fengsel i USA for å ha operert som hemmelig agent for Russland.

I 2021 ble hun valgt som representant i den russiske nasjonalforsamlingen, og hun har siden vært en hyppig gjest på statlig russisk TV.

Les også: Fico tordner mot USA: – Kan føre til en eskalering uten sidestykke

Les også: Eksprt tror Ukraina vil bruke amerikanske våpen til å angripe flyplasser

Les også: Trumps effektiviseringsleder: – Vi venter masseoppsigelser

Mer fra Dagsavisen