Verden

Cuba rystet av jordskjelv – skader på hus og kraftlinjer

Cuba har blitt hardt rammet av orkaner og strømbrudd i høst. Søndag ble den østlige delen av øya rystet av et jordskjelv med styrke 6,8.

Jordskjelvet ble først målt til 5,8, men siden oppjustert av det amerikanske jordskjelvsenteret USGS. Skjelvet fikk bygninger til å riste i øyas nest største by Santiago de Cuba. Hovedstaden Havanna er ikke rammet.

Skjelvet inntraff på rundt 14 kilometers dybde på den karibiske øyas sørøstkyst i Granma-provinsen søndag ettermiddag.

Nyhetsbyrået Reuters har snakket med flere innbyggere i området som forteller at de opplevde skjelvet som det sterkeste noensinne.

– Det har vært jordskjelv og skader på hus og kraftlinjer. Vi har begynt å vurdere skadene, men det viktigste er å redde liv, skriver president Miguel Díaz-Canel på X.

Mange bygninger i regionen er eldre og skrøpelige. Statlige medier har publisert bilder av skader på tak, vegger, vinduer, søyler og offentlig infrastruktur.

Les også: Ødela beinet på jobb: – Som lyden av en buksestrikk som ryker

Mer fra Dagsavisen