Verden

Godt over halvparten har forhåndsstemt i North Carolina

Tre dager før valgdagen hadde 4,2 millioner innbyggere i vippestaten North Carolina allerede stemt. Det er 57 prosent av delstatens registrerte velgere.

Tallet fra valgkommisjonen i North Carolina inkluderer poststemmer. Kommisjonen sier andelen som har forhåndsstemt kan være enda høyere, fordi forhåndsstemmene fortsetter å komme inn fortløpende.

– Jeg er stolt av valgkommissærene i alle de hundre fylkene og av de flere tusen valgmedarbeiderne som får alt dette til å hende ute i lokalsamfunnene, sier valgdirektør Karen Brinson Bell.

– Og jeg er spesielt stolt av alle valgarbeidere og velgere vest i North Carolina. Dere er en inspirasjon for oss alle.

Det er særlig i de vestlige fylkene at folk har benyttet muligheten til å forhåndsstemme fram til sist lørdag. Dette er de samme områdene som ble hardest rammet av orkanen Helen for en drøy måned siden.

Det er delstatene som står for gjennomføringen av presidentvalget, og i de fleste av dem er det mulig å stemme før valgdagen. Dette er blitt mer populært de siste årene, blant annet fordi man da kan stemme samtidig som man møter opp for å registrere seg som velger.

Til sammen er det registrert 7,8 millioner velgere i North Carolina. Vippestaten står for 16 av de 538 valgdelegatene som formelt skal velge USAs neste president.

Les også: Han freser mot sjokkmåling: – En Trump-hater står bak

Les også: Slik endrer Proud Boys USA i det stille (+)

Kommentar: Derfor vinner Kamala

Les også: Sakene som avgjøres i USA-valget

Mer fra Dagsavisen