Verden

Israel beordrer ny tvangsevakuering i Gaza

Den israelske hæren (IDF) varsler nye angrep mot Hamas og beordrer palestinere i flyktningleirene Nuseirat og Bureij sentralt på Gazastripen til å evakuere.

Evakueringsvarselet gjelder områder langs en strategisk viktig korridor i sentrale Gaza, som tidligere i sommer var kjernen i hvorfor en våpenhvileavtale ikke falt på plass, ifølge AP.

IDF advarte palestinere i flyktningleirene Nuseirat og Bureij, som ligger langs Netzarim-korridoren, om å evakuere til Muwasi på kysten som hæren har utpekt som «humanitær sone».

Det er uklart hvor mange palestinere som omfattes av evakueringsordren. Området er delvis evakuert fra før.

Les også: Ekspert om sparing til pensjon: – Det er misforstått (+)

På flukt gjentatte ganger

Israelske styrker har gjentatte ganger vendt tilbake til områder av Gazastripen de tidligere har lagt i ruiner.

Flertallet av Gazas befolkning på 2,3 millioner mennesker har blitt fordrevet gjennom nesten ett år med krig, hvorav mange har blitt tvunget til å flykte flere ganger.

Hundretusener er ofte stuet sammen i teltleirer med elendige sanitærforhold, og FN og flere hjelpeorganisasjoner har gjentatte ganger advart om hungersnød og spredning av dødelige sykdommer.

Føler seg ikke trygge

Andre palestinere har blitt værende i hjemmene sine til tross for evakueringsordre fordi de sier de ikke føler seg trygge noen steder på Gazastripen.

Nesten 42.000 palestinere er drept i krigen mellom Israel og Hamas, som mandag har pågått i nøyaktig ett år, ifølge Gazas helsedepartement. Det faktiske dødstallet antas å være langt høyere. Tallene er ikke bekreftet fra uavhengig hold, men anses som troverdige av FN.

Les kommentar: Ap et lite knepp til høyre (+)

Les også: Rødt om «PISA-skolen»: – Jeg blir helt svett (+)

Les også: Ekspert: Slik ble Hizbollah så mektige (+)

Mer fra Dagsavisen