Verden

Tyfonen Yagi: Vietnams hovedstad kan oversvømmes

Etter å ha krevd nærmere 150 menneskeliv i Vietnam, har tyfonen Yagi satt kurs mot det nordlige Thailand. Oversvømmelser og jordskred preger de to landene.

Foreløpig er fire bekreftet døde i Thailand. Fra før er det kjent at 143 er bekreftet døde i Vietnam, med ytterligere 58 savnet.

Rundt 210.000 hektar med avlinger er blitt ødelagt i Vietnam. Det er uklart om dødstallene i dette landet inkluderer jordskred. I tillegg har det gått hardt utover de mange industriområdene nord i Vietnam, der det blant annet produseres mobiltelefoner og solcellepaneler.

Tyfonen har også gjort at Den røde elv, som renner gjennom Vietnams hovedstad Hanoi, stiger med 10 centimeter i timen. Den truer nå med å legge sentrum av Hanoi under vann. En rekke skoler har bedt elevene holde seg hjemme ut uka, og det har allerede oppstått alvorlige skader.

Les også: Kina-nekt i Kirkenes: – Jeg er smått provosert (+)

Debatt: Adopsjon – hva har vi vært med på? (+)


Mer fra Dagsavisen