– Regjeringen har bestemt å fremme en sak for å forby PTI-partiet, sier informasjonsminister Attalullah Tarar til journalister i Islamabad.
– Dette landet må gå framover. Pakistan og PTI kan ikke eksistere sammen, legger han til.
Tarar sier Pakistans høyesterett skal ta stilling til saken. Regjeringen skal også sette i gang prosesser for å sikte Khan og to andre medhjelpere for forræderi, noe som betyr at de risikerer dødsstraff om dømt, ifølge informasjonsministeren.
Største opposisjonsparti
PTI er Pakistans største opposisjonsparti. Partiets tidligere leder Imran Khan soner for tiden en ti år lang fengselsstraff for korrupsjon. Han ble også utestengt fra å stille til valget tidligere i år.
Den tidligere statsministeren og cricket-stjernen hevder selv at han er utsatt for en politisk heksejakt fra landets mektige militære. En arbeidsgruppe i FN har tidligere gått ut og krevd at Khan settes fri umiddelbart.
PTI vant flest mandater i valget i februar, men fikk likevel ikke danne regjering da partiets rivaler – tidligere statsminister Nawaz Sharif og ekspresident Asif Zardari – slo seg sammen om å danne en koalisjonsregjering.
Peker på opprør
Ifølge Tarar har koalisjonsregjeringen blitt enige om å forby PTI på bakgrunn av opprør i Pakistan i fjor, da Khans støttespillere stormet militærbaser i flere byer i protest mot Khans pågripelse.
Regjeringens avgjørelse kommer kun noen dager etter at Pakistans høyesterett slo fast at PTI må tildeles noen av setene i nasjonalforsamlingen som er forbeholdt kvinner og medlemmer av religiøse minoriteter.
Partiet ble tidligere nektet sine 70 mandater i nasjonalforsamlingen som følge av at Khans lojalister bestred valget.
Les også: Disse kan bli Trumps visepresident (+)
Les også: Mener Wolt gjemmer seg bak uføretrygdede (+)
Les også: Synnøve Vereide Trampe: Kvinner kan velge og vrake. Menn kan velges – eller vrakes (+)