– Vi ber newyorkere beskytte seg selv og dem de er glad i, sa ordføreren i New York, Eric Adams, på en pressekonferanse tirsdag.
Han tok selv på seg munnbindet igjen, og ba alle byens borgere om å gjøre det samme.
– Høytidene er allerede godt i gang, og antallet tilfeller av Covid-19, influensa og RS-virus stiger, forklarte Adams.
Ifølge The New York Times var dette den første pressekonferansen om korona på mange måneder.
Helsemyndighetene i New York by har allerede sendt ut anbefalinger om å bruke munnbind der man kommer tett på andre, både innendørs og utendørs.
Demokraten Adams, som har vært ordfører i cirka ett år, er bekymret for at økende smitte igjen vil lamme økonomien i New York. Ifølge det amerikanske smitteverninstituttet, er det nå 3600 nye koronasmittede i New York hver dag. Mørketallene er imidlertid store, siden de fleste tester positivt hjemme, uten å rapportere inn, eller ganske enkelt lar være å teste seg for korona selv om de føler seg syke.
Dette melder The New York Times.
[ «Jeg tror ikke det blir noen storkrig» sa Putin, to dager før invasjonen... ]
[ Kan man ha kjærlighetssorg for alltid? Njaei... kanskje? (+) ]
Hold deg oppdatert. Få daglig nyhetsbrev fra Dagsavisen