Verden

USA gir Ukraina nye milliarder

USA gir Ukraina en ny militær støttepakke på til sammen 2 milliarder dollar, opplyser utenriksminister Antony Blinken.

USAs utenriksminister Antony Blinken, her avbildet i Ashdod i Israel tidligere denne måneden, har ankommet Ukraina. Foto: Evelyn Hockstein / AP / NTB
USAs utenriksminister Antony Blinken.
Publisert Sist oppdatert

Blinken er for tiden på besøk i Kyiv og kom med kunngjøringen på en pressekonferanse sammen med den ukrainske utenriksministeren Dmytro Kuleba onsdag ettermiddag.

– USA vil sende Patriot-systemer og andre former for kritisk viktig luftvern til Ukraina, sa Blinken.

Russiske styrker har en pågående offensiv i Kharkiv-regionen, og det ukrainske militæret kunngjorde tidligere denne uken at de har trukket sine styrker tilbake fra fronten flere steder i Kharkiv.

Les også:Ukraina-ekspert: – En katastrofe hvis Kharkiv ødelegges

Les også:Russland hevder de er langt forbi ukrainske forsvarslinjer

Les også:Hevder Putin kan utnytte «Nato-luke»: – Syv dager er nok

Powered by Labrador CMS