Verden

Uendret maktforhold i Representantenes hus etter suppleringsvalg

To republikanere vant de ledige Florida-plassene i Representantens hus i tirsdagens suppleringsvalg, dermed beholder partiet samme flertall som etter høstens valg.

Randy Fine etter at han vant suppleringsvalget tirsdag. Foto: Phelan M. Ebenhack / AP / NTB
Randy Fine etter at han vant suppleringsvalget tirsdag.
Publisert Sist oppdatert

Saken er rettet onsdag 2. april kl 9.16. Republikanerne beholdt samme flertall i Representantens hus, de styrket det ikke, som det sto tidligere.

Republikanerne kontrollerer nå 220 plasser mot 213 til Demokratene.

Det var på forhånd ventet at Republikanernes kandidater, Randy Fine og Jimmy Patronis, kom til å vinne valgene i Florida uten problemer. Men marginene var betydelig mindre enn ved valget i november.

Mens de republikanske kandidatene vant med over 30 prosentpoeng i november, var marginen redusert til henholdsvis 14 og 15 prosentpoeng i tirsdagens valg.

De to plassene ble ledige som følge av Trumps regjeringsutnevnelser.

Test for Trump

Suppleringsvalgene regnes som en av de første testene på hvor populær president Donald Trumps nye administrasjon er.

Demokratene håpet på en motreaksjon blant velgerne som følge av omfattende kutt og masseoppsigelser i ulike departementer og etater.

Randy Fine er kjent for sin støtte til Israel og kampen for å begrense LHBTQ+-rettigheter. Plassen ble ledig etter at Mike Waltz ble utnevnt til Trumps nasjonale sikkerhetsrådgiver. Motkandidaten var demokraten Josh Weil, som jobber som lærer på en offentlig skole.

Gratulasjon

Patronis vant på sin side mot demokraten Gay Valimont, som er kjent for sin motstand mot USAs liberale våpenlover.

Plassen ble ledig etter at Matt Gaetz ble nominert til stillingen som justisminister. Gaetz trakk seg imidlertid etter anklager om seksuell trakassering, noe han har benektet.

President Trump har gratulert Fine og Patronis i sosiale medier.

– Begge plassene i Representantenes hus fra Florida er vunnet med god margin av de republikanske kandidatene. Trumps støtte viste seg, som alltid, å være langt sterkere enn Demokratenes onde krefter. Gratulerer til USA, skrev Trump med store bokstaver på Truth Social.



Med seirene styrker Republikanerne sitt flertall til 220-213 i Representantenes hus.

Det var ventet at republikanerne kom til å vinne i begge distriktene, som er to av de mest republikanske i landet. Men marginene var betydelig mindre enn ved valget i november.

Test for Trump

Suppleringsvalgene var blant de første testene for president Donald Trumps nye administrasjon. Demokratene håpet at en motreaksjon mot presidentens omlegging av føderale etater og oppsigelse av føderale ansatte skulle redusere republikanernes marginer i valgurnene.

Fine vant mot utfordreren, demokraten Josh Weil. Setet ble ledig etter at Mike Waltz ble utnevnt til Donald Trumps nasjonale sikkerhetsrådgiver. Fine er kjent for sin støtte til Israel og kampen for å begrense LHBTQ+-rettigheter.

Patronis vant på sin side mot demokraten Gay Valimont. Setet ble ledig etter at Matt Gaetz ble nominert til posten som justisminister av president Donald Trump. Gaetz trakk seg imidlertid etter anklager om seksuell trakassering, noe han har benektet.

Presidenten gratulerer

President Trump har gratulert Fine og Patronis i sosiale medier.

– Begge plassene i Representantenes hus fra Florida er vunnet med god margin av de republikanske kandidatene. Trumps støtte viste seg, som alltid, å være langt sterkere enn Demokratenes onde krefter. Gratulerer til USA, skrev Trump med store bokstaver på Truth Social.

Les også: Trumps Obama-svar: – Hadde elsket det

Les også: Trumps biltoll vil ramme kjernevelgerne hans hardt

Powered by Labrador CMS