Storbritannia snur om Vest-Sahara – mener området må være del av Marokko
Storbritannia anser Marokkos plan om at Vest-Sahara blir en del av landet med delvis selvstyre som den beste løsningen på konflikten, sier utenriksminister David Lammy.

Verden
Annonse
Planen er det «mest pålitelige, levedyktige og pragmatiske grunnlaget for en varig løsning på konflikten», sier Lammy til journalister. Han er søndag i Marokkos hovedstad Rabat for samtaler med landets utenriksminister.
Både Marokko og frigjøringsbevegelsen Polisario krever råderett over territoriet, som er en tidligere spansk koloni.
Det aller meste av territoriet kontrolleres imidlertid av Marokko. Spania, USA og Frankrike har i senere år godtatt at Vest-Sahara må forbli en del av Marokko, som har tilbudt Vest-Sahara begrenset selvstyre. Storbritannia synes altså å følge etter, etter å ha støttet retten til selvbestemmelse for området.