Nyheter

Selvstendige nøkkelbarn anno 1970-tallet

Vi hadde korte skoledager, stor frihet og et hav av tid. Og SFO var et begrep langt inn i framtida.

Vi hadde bestandig noe å finne på. Hoppe slengtau, hoppe strikk eller noe annet. Tida før og etter skoletid var full av aktivitet og av verdifull sosial trening.Foto: Paul A. Røstad, Dextraphoto/Norsk teknisk museum

ELISABETH HELGELAND WOLD

Over hele landet er det i disse dager skolestart. Nå begynner et litt større alvor, med lekser, SFO og klassetimer. Vennskapsbånd skal knyttes, og kanskje vil de vare livet ut. Barna følger foreldrenes klokke, og står opp med dem. SFO før og etter skoletid gir de små full arbeidsdag, men det er de vel på sett og vis vant til fra barnehagen.

I 1973 var det annerledes. Vår arbeidsdag på 70-tallet var kort. Fritiden derimot, var lang. Og vi benyttet den godt. Skoledagen kunne starte så sent som klokka 11, dermed ble det ofte et par timer ledighet og hjemme alene før skolen startet. Av og til gikk jeg opp til bestevenninne Kristin – vi kunne jo hoppe litt strikk eller høre på kassettspiller. Og aller helst spille inn noen sketsjer eller hørespill, og så kunne vi fortsette etterpå. Hos Kristin fikk de alltid kakao om morgenen, og var jeg riktig heldig var det en liten skvett igjen.

Hei
Du må ha et aktivt abonnement for å lese videre

5 uker - 5 kroner

KJØP

Powered by Labrador CMS