Innenriks
Seks tenåringer pågrepet for drapsforsøk etter knivstikking 1. mai
Seks tenåringer er pågrepet etter at en 16 år gammel gutt ble knivstukket i Sandefjord 1. mai. To av dem fremstilles nå for varetektsfengsling.

Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Tre av de siktede ble pågrepet kort tid etter hendelsen, men ble løslatt etter avhør – noe som førte til reaksjoner i lokalmiljøet. Tirsdag ble de tre pågrepet på nytt, sammen med tre andre, melder NRK.
– Alle seks er siktet for drapsforsøk eller medvirkning til drapsforsøk, sier politiadvokat Lise Dalhaug i Sørøst politidistrikt.
Politiet ber nå Vestfold tingrett om å varetektsfengsle to av dem – en 17-åring og en 19-åring. Ifølge Dalhaug er fengslingsgrunnlaget både bevisforspillelsesfare og gjentakelsesfare for 17-åringen, og gjentakelsesfare for 19-åringen.
Utviklingen i saken skyldes blant annet gjennomgang av elektroniske beslag, opplyser politiet.
Den 16 år gamle gutten ble sendt til Ullevål sykehus med livstruende skader. Han har ennå ikke vært i stand til å forklare seg for politiet.
Guttens bistandsadvokat, Afzall Sarwar, sier at det nå går bedre med gutten og at han ble utskrevet fra sykehuset tirsdag.
– Men han er ganske traumatisert. Han vil jo helst ikke være i Sandefjord fordi han frykter gjerningspersonene, sier Sarwar.
Han tror gutten vil kunne la seg avhøre i løpet av neste uke.
Ifølge politiadvokaten har alle de siktede latt seg avhøre, men samtlige nekter straffskyld.