Politikk

LO åpner for å nekte private helseaktører å etablere seg

Offentlige helsetjenester som svekkes fordi det private vokser, vil ikke LO ha noe av. Nå støtter de et forslag om større statlig kontroll.

– Det er absurd at vi både har en bemanningskrise og en deltidskrise i helsevesenet, sier Sissel Skoghaug, 1. nestleder i LO. Foto: Terje Pedersen / NTB
LO-nestleder Sissel M. Skoghaug ser gjerne at staten får større kontroll på private helseaktører, da det er bemanningskrise i den offentlige helsesektoren.
Publisert Sist oppdatert

– De som har råd til privat helseforsikring, som de aller fleste får gjennom jobben, går foran i helsekøene generelt, men også i operasjonskøene. Det er dramatisk, sier LO-nestleder Sissel M. Skoghaug til Dagsavisen.

LO har nå vedtatt en høringsuttalelse hvor arbeidstakerorganisasjonen med rundt en million medlemmer går langt i å ville sikre større statlig kontroll over private helseaktører.

Uttalelsen er et svar på forslaget som Helse- og omsorgsdepartementet sendte på høring før jul. Det innebærer endringer i spesialisthelsetjenesteloven og helse- og omsorgstjenesteloven, med forslag som omhandler hjemmel for krav om godkjenning av virksomheter innen helse.

Hei
Du må ha et aktivt abonnement for å lese videre

5 uker - 5 kroner

KJØP

Powered by Labrador CMS