Nyheter
Nora Wold tror tarmsykdommen drev henne til suksess
Hun blødde fra tykktarmen på trening, og legen trodde aldri hun ville kunne drive med toppidrett igjen. Men Nora Wolds (22) mareritt av et år er mye av grunnen til at hun i dag fortsatt sprinter mot nye medaljer, tror hun selv.
Nora Wold i trening på Begbybanen.
Martin Næss Kristiansen
SPORTEN MIN
Nora Kollerød Wold (22)
Oppvekst: Begby
Idrett: Friidrett (400 m. hekk og flatt)
Klubber i mitt hjerte: Fredrikstad IF
Høyeste nivå som aktiv: 11. plass i U23-EM 2019
Meritter: Bronse 400 m. sprint i NM innendørs (2020), sølv 4x200 m. sprintstafett i NM innendørs (2020), bronse 400 m. hekk i NM (2019 og 2018), sølv 400 m. hekk i Baltisk mesterskap (2019), nordisk mester 4x400 m. sprintstafett (2016), flere ganger norgesmester på junior- og ungdomsnivå samt fem landskamper for Norge.
Klubb: Fredrikstad IF.
Hvordan lyder historien om da du startet med friidrett?
– Jeg begynte først å spille fotball på Begby i 6-7-årsalderen, men fikk etter hvert beskjed av treneren min om at jeg var «best uten ball» og at jeg burde prøve friidrett. Pappa hadde selv vært aktiv friidrettsutøver, og etter en prøvetrening fant jeg fort interesse for det. Da drev jeg med friidrett, hvor jeg var innom alle grener, i tillegg til fotball og riding i noen år. Fotballen droppet jeg fra jeg var 13-14 år.
Hva gjorde at du fortsatte?
– Det var et veldig bra sosialt miljø og treningsmiljø i FIF. Så tror jeg det spilte en rolle at jeg var liten og så opp til de andre da resultatene etter hvert kom og jeg fikk kjenne på mestring. Jeg så at her kunne jeg vinne på egenhånd, og det var gøy. Individuell idrett passet kanskje bedre for meg. Slik slapp jeg å irritere meg over andre prestasjoner – det var bare opp til meg selv.