– Mange barn er flinke til å dekke over at penger er et problem
Ferieaktiviteter er forventet i samfunnet, men utenfor rekkevidde for mange. Det kan få svært negative konsekvenser, påpeker Trine Østereng, som har skrevet bok om Forskjells-Norge.
Trine Østereng er bekymret for retningen det norske samfunnet beveger seg i, med stadig større avstand mellom fattig og rik.
Foto: Siw Pessar
Innenriks
De økonomiske forskjellene mellom folk er økende, skriver du i boka di. Hva er dette et tegn på i samfunnet vårt?
– Det er et tegn på et samfunn i endring, som vi bør ta på alvor. Vi har lenge vært et samfunn kjent for små forskjeller her i Norge, med mange positive konsekvenser som at vi løser ting sammen. Når de økonomiske forskjellene øker, øker også avstanden mellom folk. Da blir det vanskeligere å løse ting sammen. Jeg vil stoppe dette før avstanden blir altfor stor, ellers blir dette mye vanskeligere å snu.
Hvorfor er dette så farlig og hva legger du egentlig i ordet «farlig» i denne sammenheng?