Innenriks

Regjeringen vil at flere nordmenn skal bli sesongarbeidere

Den ferske landbruksministeren og arbeidsministeren varsler at Ap-regjeringen vil at flere norske arbeidstakere skal bli sesongarbeidere.

En sentral del av Ap-regjeringens oppgjør med dårlige arbeidsvilkår for sesongarbeidere er å sette støtet sterkere inn mot å få flere norske arbeidstakere ut i åkeren, i tillegg til å bedre landbrukets rykte i arbeidslivet. Det varsler landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen (Ap) og arbeidsminister Tonje Brenna (Ap).

– Det kommer til å være en hovedsak for meg å rekruttere unge inn i grøntsektoren, restaurant og matfag og i skogbruket, sier Sandtrøen til Nationen.

– Norge har stabil tilgang på sesongarbeidere også fra tredjeland. Det er fint, men jeg tenker at vi bør ha en felles ambisjon om å øke rekrutteringen blant norsk ungdom til landbruket, sier Brenna.

For å få flere unge, norske arbeidstakere inn i landbruket, er det særlig ett problem de vil gjøre noe med.

– Organisasjonsgraden og tariffdekningen i landbruket er veldig lav, konstaterer Brenna.

Brenna mener også landbruket er avhengig av omdømme.

– Hvis man klarer å jobbe med dette på en måte som gjør at man får verre negative oppslag om hvordan det er å jobbe der, så tror jeg ganske mange flere unge kunne tenke seg å jobbe der, sier hun.

Sandtrøen mener satsingen på seriøse arbeidsforhold i landbruket må opp for å rekruttere flere unge folk.

Les også: Regjeringen venter at folks reallønn vil øke neste år

Dagsavisens leder: I tre år har statsminister Støre ventet på oppgangstider. Nå kan de være like om hjørnet (+)

Mer fra Dagsavisen