Innenriks

Politiet ber om tips etter tre branner i Oslo

Oslo politidistrikt ber om tips etter tre branner på Skøyen og Vinderen natt til mandag. Politiet tror brannene kan være påsatt.

Det pågår nå etterforskning for å finne ut av hva som skjedde, da det begynte å brenne i Gustav Vigelands vei 11 og 13A og Charlotte Andersens vei 5D i natt.

Politiet ber personer som har sett eller hørt noe i forbindelse med brannene, ta kontakt og bidra til å løse mysteriet.

I tillegg ønsker politiet at personer som beveget seg i området på branntidspunktet, eller folk som så noen som beveget seg i området, tar kontakt med dem. Det er snakk om tidsrommet 01–04 natt til mandag.

– Politiets hypotese om at brannene er påsatt, er styrket. Det er tidlig i etterforskningen, og politiet jobber nå med å gjennomgå åstedet, sikre tekniske spor og gjennomføre vitneavhør, heter det i en pressemelding fra Oslo-politiet mandag ettermiddag.

Evakuert

Først ble tre personer og en hund evakuert i en boligbrann på Skøyen i Oslo i 2.30-tiden.

Politiet ble varslet om brannen av naboen, som selv slukket en brann i sin egen garasje. Han så da at det var åpne flammer i naboens hus og varslet nødetatene.

En drøy time senere rykket politiet ut på det de beskrev som mistenkelig røyk fra en garasje på Vinderen.

Ingen ble skadet i noen av brannene.

Neppe tilfeldig

Politiet utelukker ikke at brannene henger sammen.

– Det er åpenbart at vi har en hypotese om at det kan sees i sammenheng, men vi har ingen informasjon som kan bekrefte dette, sier operasjonsleder Gabriel Langfeldt til NTB.

Han begrunner imidlertid hypotesen med at to branner like ved hverandre på kort tid ikke fremstår tilfeldig.

Stor etterforskning

Politiets innsatsleder på stedet, Tore Barstad, sa til NTB natt til mandag at de bruker store ressurser i etterforskningen.

– Foreløpig har vi ikke opplysninger om vitner eller andre som har sett noe som er interessant for oss, men vi jobber aktivt med innhenting av videomateriale, sier Barstad til NTB.

Brannene skal etterforskes utover dagen, og politiet skal gjør kriminaltekniske undersøkelser av åstedene og avhør av aktuelle vitner, skriver krimleder Johan Jahr i Oslo-politiet i en beskjed til pressen mandag morgen.

Ber publikum om hjelp

Videre ber politiet publikum om hjelp til tips og om noen har kameraovervåking på hus eller bil som kan gis til politiet.

– Dersom publikum reagerer på oppførselen til personer eller biler i tilknytning til boligområder de neste par timene ring oss på 02800, skriver operasjonsleder Langfeldt på politiloggen.

Mer fra Dagsavisen