Innenriks

Bane Nor mener de har funnet årsaken til togkaoset – trafikken går som normalt

Etter en dag med full stans i togtrafikken, går trafikken som normalt 2. juledag, ifølge Bane Nor. De er nå på sporet av feilen som førte til problemene.

– Feilen er fortsatt der, men vi mener vi har funnet rot-årsaken. Den er knyttet til en feil på en brannmur som sikrere den digitale infrastrukturen. Vi jobber sammen med leverandøren for å løse det, sier pressekontakt Øystein Stavdal Paulsen i Bane Nor til NTB.

Han vet ikke hvor lang tid det vil ta å fikse det.

– Det er noe av det vi jobber med å avklare nå, sier han.

Torsdag (2. juledag) flyter trafikken som normalt.

– Det viktigste er at trafikken er i gang igjen, og går som normalt uten problemer, sier Paulsen.

Det var en feil i kommunikasjonssystemet mellom togene og trafikkstyringssentralen som førte til at tog i hele landet sto bom stille fra onsdag morgen av.

Først ved 20-tiden på kvelden onsdag begynte togene på enkelte strekninger å gå igjen. Man hadde da ikke funnet feilen ennå, men hadde fått kommunikasjonen opp igjen slik at togtrafikken kunne gå trygt og normalt igjen.

Les også: Herborg Kråkevik: – Så skjedde det som ikke skulle skje: jeg ble stormforelsket (+)

Les også: Mistet sønnen til selvmord: – Jeg visste ikke at man skal spørre om selvmordstanker (+)

Les også: Kamp mot «klimamelk»: Ytre høyres kulturkrigere har vunnet en stor seier

Mer fra Dagsavisen