– Det står stor respekt av det Gabrielle har oppnådd. Hun kom inn på musikkscenen med en selvsikkerhet og naturlighet som er sjelden, selv blant bergensere. Hun har vist at gjennombruddet ikke var en tilfeldighet, men resultatet av langvarig og målrettet arbeid, heter det i begrunnelsen.
Gabrielle har høstet flere priser for sitt arbeid, inkludert Edvardprisen, Gammlengprisen, Spellemannprisen, Musikkforleggerprisen og P3 Gull. Hun har oppnådd det «umulige» ved å ha hits i både Danmark og Sverige, spilt på de største festivalene og fylt Oslo Spektrum.
– Hennes musikalske univers oppleves som personlig og ekte. Sangene er hentet fra virkelige historier, og lytterne føler at tekstene handler om dem selv. Dessuten er det en snublende sjarm i Gabrielles historier som like godt kunne vært fortalt av Prøysen selv, uttaler juryen.
Les også: Skolefraværforsker om generasjon «bomullsbarn»: – For enkelt (+)
Les også: Slik endrer Proud Boys USA i det stille (+)
Les også: Hun kan bli bli Oslo-biskop: Mange spør om Sunniva Gylver vil be for dem (+)