Innenriks

Riksmekleren: Tar kontakt med partene i SAS-streiken i løpet av helgen

Riksmekler Mats Ruland sier at han vil ta kontakt med partene i SAS-streiken i løpet av helgen.

– Om det blir i dag eller i morgen, vet jeg ikke. Det er alt jeg kan si, sier Ruland til NTB lørdag ettermiddag.

Fredag gikk 120 kabinansatte i SAS ut i streik etter at de ikke kom til enighet med SAS-ledelsen i tarifforhandlingene. Konflikten dreier seg både om lønn og arbeidsvilkår.

– SAS har ikke vært villige til å imøtekomme oss på noen av våre krav. Vi hadde derfor ikke noe annet valg enn å gå til streik, sa leder Martinus Røkkum for SAS Norge Kabinforening i Parat.

Han sa fredag at alle SAS-flygninger på sikt vil bli rammet, og at SAS-flyene vil bli stående på bakken fram til deres krav er godtatt.

Ombookinger

Fra onsdag trappes streiken opp, og da vil det være rundt 405 streikende SAS-ansatte organisert i Fellesforbundet og rundt 240 organisert i Parat.

– Det er åpenbart svært beklagelig at vi står i en streik, og vi oppfordrer igjen partene til å returnere til forhandlingsbordet slik at vi så raskt som mulig sammen kan komme fram til en god avtale som alle parter kan leve med på sikt, sier pressesjef Øystein Schmidt i SAS.

Han understreker at det viktigste for flyselskapet nå er det operasjonelle og passasjerene.

– Vi gjør nå det vi kan for å sørge for at de reisende kommer seg dit de skal, blant annet gjennom ombookinger. De trafikale utfordringene knyttet til streiken i går var begrensede, og det var da kun en håndfull avganger som ikke gikk som planlagt. Heller ikke i løpet av helgen er det ventet større trafikale konsekvenser, og de aller fleste flygninger vil følgelig gå som oppsatt, sier han.

Les også: En streik er ikke noe man tyr til for moro skyld (+)

Informerer de reisende som rammes

Schmidt forteller at SAS informerer de reisende fortløpende om den enkeltes avgang via SMS, SAS-appen og på epost. Dersom de reisende ikke hører noe om at flyet er kansellert, så betyr det at det går som normalt.

Han oppfordrer videre de reisende til å søke informasjon på SAS' hjemmesider, som kontinuerlig blir oppdatert.

Martinus Røkkum i Parat sa fredag at han mener partene har to helt forskjellige virkelighetsoppfatninger. Han anklaget selskapet for å ikke ønske «å gi ansatte noen form for bedring i arbeidsbetingelsene, tvert imot bruker de konkursbeskyttelsen og restruktureringen til å skvise enda mer ut av allerede hardt pressede ansatte».

NHO mener derimot at SAS har strukket seg langt for å komme de kabinansatte i møte både når det gjelder lønn og arbeidstid.

– Det er spesielt uheldig med en konflikt i en situasjon der selskapet er under konkursbeskyttelse og restrukturering og fortsatt taper penger. Denne konflikten bidrar til å gjøre en allerede vanskelig situasjon enda vanskeligere, sa administrerende direktør Erik Lahnstein i NHO Luftfart.

Samtidig anklaget Norsk Kabinforening fredag SAS for streikebryteri. Ifølge dem har de streikende blitt erstattet av kabinansatte fra Sverige og Danmark. Overfor NRK avviste Schmidt anklagene og betegnet denne praksisen som normal.

Ber om et «anstendig tilbud»

Forbundssekretær Dag-Einar Sivertsen i Fellesforbundet sier at de kabinansatte i lang tid har båret mye av byrden nedskjæringene i SAS har medført. Begynnerlønnen for en kabinansatt i SAS i dag er 27.500 kroner i måneden, og det er ikke tillegg for kvelds-, natt- eller helgearbeid.

– Folkene våre i kabin er rett og slett slitne. Grensen for mer fleksibilitet er for lengst overtrådt, sa Sivertsen før meklingen startet.

Han mener de kabinansatte har fremsatt «rimelige krav om to frihelger i måneden for å kunne opprettholde et minimum av sosialt liv og en daglig spisepause et annet sted enn ved dokøen til de reisende».

– SAS har avvist alle krav og ønsker at de kabinansatte skal fortsette å arbeide under vilkår som ikke er forenlig med norsk arbeidsliv, sier Sivertsen.

Røkkum i Parat sier streikeviljen er stor, men at de vil sette seg ved forhandlingsbordet igjen dersom SAS kommer med et «anstendig tilbud».

Les også: Meteorologen: – Med klimaendringene blir det våtere

Les også: John Bolton om Trump: – Han likte å være den store fyren i rommet (+)

Les også: Dette mener folket om norsk asylmottak i Afrika (+)

Mer fra Dagsavisen