– I Alta by er det meldt 28 grader på det varmeste langs traseen. Det er enkelt å skjønne at det skaper utfordringer når syklister i alle aldre og på ulike nivåer skal teste sine ferdigheter gjennom 150 kilometer, sier leder Kjetil Johansen i Offroad Finnmark i en pressemelding.
På et ryttermøte vil arrangørene derfor informere spesielt om varme og væskeinntak, og om hvordan deltakerne sikrer seg vann underveis i rittet, ved de forskjellige elvene og bekkene som de passerer.
I tillegg vil ledelsen vurdere å sette opp en vannstasjon på toppen av fjellet etter at deltakerne har klatret flere høydemeter fra Alta sentrum.
– Det er heldigvis ikke like varmt inne på selve Finnmarksvidda, og det er i tillegg meldt noe vind. Det vil bidra til å gjøre forholdene bedre på vidda, sier Johansen.
Sykkelrittet har rundt 750 deltakere fra åtte nasjoner i flere klasser og ulike distanser. Den lengste distansen er på 700 kilometer. Rittet starter lørdag.
Les også: EUs toppdiplomat boikotter Orban: – Han er barnslig
Les også: Sjekk OL-programmet her, dag for dag og time for time
Les også: Fant døde katter i en sekk i havet