I tillegg er 33-åringen tiltalt for to drapsforsøk, bæring av skytevåpen på offentlig sted og for trusler. Den tiltalte erkjenner ikke straffskyld for verken drap eller drapsforsøk, skriver VG.
Ifølge 33-åringens forsvarer advokat Victoria Holmen påberoper hennes klient seg nødverge i forbindelse med drapet og det ene drapsforsøket.
Kort etter drapet sa politiet at de etterforsket et mulig hevnmotiv i et kriminelt miljø – noe de pårørende til avdøde reagerte sterkt på. Dette beklaget politiet senere.
– Påtalemyndigheten har beklaget dette overfor dem, og det setter de pris på, sier bistandsadvokat Kaja de Vibe Malling.
Den tiltalte 33-åringen risikerer forvaring. Statsadvokat Karl Kristian Nordheim sier han vil vurdere om det er grunnlag for det etter bevisførselen.
Oslo tingrett har satt av 11 dager til behandlingen av saken.
Les også: Etterlatte etter Grønland-drapet reagerer på politiets uttalelser
Les også: Mann siktet for drap på Grønland knytter seg til handlingen