Innenriks

Bruker to liter vann for å lage én liter

Her har du dagens vannvittige nyhet.

Dette bekrefter direktør Halfdan Kverneland Olafssøn i Bryggeriforeningen overfor Dagsavisen.

– For bryggeriene som bruker gjenbruksflasker kan det nok gå med opp mot to liter vann for å lage én liter flaskevann.

– Har nok vann

Forklaringen er enkel:

– Gjenbruksflaskene må vaskes, påpeker Olafssøn.

Ifølge en rapport fra FN som Dagsavisen omtalte i mars, er det 1,1 milliarder mennesker i verden som ikke har tilgang til nok vann. Innen 2025 vil 2,8 milliarder lever i områder med vannknapphet.

– Taler ikke det at man bruker to liter vann for å lage én liter flaskevann mot flaskevannet? Er ikke dette unødvendig sløsing?

– Nei, hvorfor det? Vi har da nok vann her til lands, svarer Olafssøn.

– Så du synes folk bør fortsette å drikke flaskevann?

– Det må være opp til hver enkelt. Dette er ikke noe vi tvinger folk til. Hvis noen foretrekker springvann er det helt greit, men rent personlig må jeg si at jeg ikke har drukket springvann på mange år. Jeg synes det ikke ser særlig appetittlig ut. Innholdet ser ofte grumsete og urent ut når du holder et vannglass opp mot lyset.

Tre liter hver

Vann på flaske har vi hatt i mange tiår.

– Det er lenge siden Farris ble lansert, påpeker Olafssøn.

– Men det var først ved årtusenskiftet at salget virkelig tok av.

I fjor ble det solgt om lag 133 millioner liter flaskevann. I tillegg drakk vi om lag 500 millioner liter brus.

– Salget av flaskevann blir nok enda større i år, tror Olafssøn.

Det liker Steinar Lem i Fremtiden i våre hender veldig dårlig. I gårsdagens utgave av VG forlangte han et forbud mot salg av vann på flaske.

– Flaskevann er et unødvendig produkt, sier Lem til Dagsavisen.

– Det er ikke lenge siden det ble gjennomført en undersøkelse som konkluderte med at springvannet var renere enn flaskevannet. Det er nok bare Olafssøn som legger merke til at springvannet er så dårlig som han hevder.

Har løsningen

Men på ett punkt er Lem likevel enig med Bryggeriforeningens direktør.

– Hvis det er en ressurs Norge har nok av, så er det vann. Problemet er heller all den transporten og energien som er nødvendig i produksjonen av flaskevannet.

Pressekontakt Stein Rømmerud i Coca-Cola Drikker AS mener han har løsningen på dette.

– Flaskevann tappes i dag på to typer flasker, de gamle gjenbruksflaskene samt gjenvinnbare flasker som blir malt opp før plasten blir brukt til andre typer plastprodukter. Hadde alle produsenter gått over til gjenvinnbare flasker hadde vi sluppet både mye transport og vasking av tomflasker, påpeker Rømmerud.

– Men så lenge avgiftssystemet er som i dag, vil vi nok ikke unngå dette. De gjenvinnbare flaskene har nemlig høye avgifter, mens gjenbruksflaskene er avgiftsfrie.

Mer fra Dagsavisen