Verden
Igjen har koronaviruset satt en stopper for julefeiringen i Betlehem
Det store juletreet på Krybbeplassen i Betlehem står klart til å ta i mot besøkende til den historiske Jesu fødselskirke. Men heller ikke i år blir det noen større julefeiring på stedet der det hele startet.
Det er uvanlig skrint mellom folk på Krybbeplassen foran Fødselskirken i Betlehem før jul i år. Vanligvis valfarter turister og kristne hit i julehøytiden.
Abbas Momani
I PALESTINA (Dagsavisen): Salgsmannen Yusuf Giacaman ordner litt i familiens suvenirbutikk rett ved fødselskirken. Han tilbyr turister alt som har med Jesus og julen å gjøre – små krybber utskåret i tre, flasker med hellig vann og ikke minst: en masse vise menn. Men ingen turister kommer.
– Det er lite som skjer her. Riktignok er det bedre enn julen i fjor, for da var butikken stengt. Men knapt et menneske kommer innom, forteller den palestinske forretningsmannen til Dagsavisen.
Et lite virus har greid å stoppe en flere hundre år gammel tradisjon.