Musikk
Et av tidenes beste comeback
Lørdag 20. februar døde den britiske sangeren Bill Fay, 81 år gammel. En artist som fikk oppleve å komme tilbake fra forglemmelsen og få et nytt publikum mot slutten av livet.
Bill Fay i 2020 da han ga ut enda et nytt album. Bildet er en oppdatering av omslaget på hans første album, 50 år etter.
Mathew Parri Thompson
Legenden om Bill Fay kan fort komme i veien for sangene hans. Han ga ut et par fullstendig oversette album tidlig på 70-tallet, ble langt om lenge oppdaget av flere, og gjorde et flott comeback med «Life Is People» etter 41 år med helt andre gjøremål. Det 6. beste albumet i verden 2012, ifølge 54 norske kritikere, etter Frank Ocean, Tame Impala, First Aid Kit, Tønes og Kendrick Lamar. Det er aldri for sent, men slike comeback kan fort bli mer kuriøse enn helt nødvendige. Bill Fay var nødvendig. Vi måtte bare undres over hva vi hadde gått glipp av.
Bill Fays to første album, den selvtitulerte debuten i 1970 og «The Last Persecution» i 1971, forsvant altså nærmest sporløst. I ei tid der såkalte «sangere og låtskrivere» ble en ny farsott burde alt ligget til rette for Fay, med hans erkebritiske visepop, flott produsert og orkestrert. Vi kunne sett for oss at sangeren og pianisten kom et stykke på veien etter Elton John, til og med Gilbert O’Sullivan, men sånn skulle det ikke bli. Han mislikte oppmerksomhet, ville ikke gjøre intervjuer eller konserter, og da gikk det som det gikk. Det var ikke så mange som hørte på Nick Drake i disse årene heller.
Les også: Roberta Flack var en av de beste soulsangerne - og enda litt til