Innenriks
Cruisekontroll i Oslo havn
Stjerneprinsesser og sjøjuveler cruiser inn Oslofjorden i sommer.
Få nyhetsbrev fra Dagsavisen. Meld deg på her!
Flere ganger denne sesongen blir Oslo både startstrek og mål for cruisende turister, når Oslo nå kan brukes som snuhavn for cruiseskip. Vanligvis ligger cruiseskipene til kai i Oslo bare en kort stund. Nå blir det annerledes:
Fint for turistbyen Oslo, mener Margrethe Austad, informasjonssjef ved Oslo Havn.
Hun tror flere av de cruisende turister vil legge seg inn en ekstra natt eller to i hovedstaden. Hvert skip har mellom 2.000 og 2.500 passasjerer om bord. Også Tor E. Sannerud, turistsjef i Oslo, gleder seg over turister som kanskje blir lenger.
Tittende sjømenn
Men ikke alle er like glad i cruiseskipene.
De som legger til ved Akershuskaia, tar helt luven fra Akershus festning, mener Didrik-Hvoslef Eide, styremedlem i Oslo Byes Vel og arkitekt.
Han mener cruiseskipene bør nøye seg med å legge til et samlet sted, gjerne Filipstad.
De digre skipene slipper også ut nitrogenoksider, avgasser som kommer ut med eksosen. Men ikke alle bekymrer seg over det.
En mann på 83 ringte meg og sa at han var skral til beins, men at han ofte dro til Søndre Akershus kai for å se på cruiseskipene der. Det var den største gleden om sommeren for han, forteller Austad ved Oslo Havn.
Hun ser særlig mange tidligere sjømenn stå å titte på de enorme bølgehestene fra Akershus festning.
Glisende skip
De fleste passasjerene på cruiseskipene som skal snu i Oslo, er norske. Men det er også noen svensker og finner om bord. Etter 11. september 2001 granskes passasjerer og bagasje ekstra nøye. Kaien avstenges også med sikkerhetsgjerder og sjekkes før skipet legger til.
For cruiseentusiastene anbefaler Austad spesielt det tyske skipet «Deutschland».
AIDA-skipene er også spesielle, de ser ut som om de har en smilende munn i baugen.
Jeg vet ikke helt om jeg synes akkurat det er så vakkert, innrømmer Austad.